Τσίκινης στο Contra.gr: "Δεν υπάρχει πέναλτι στον Μακ"

Το Contra.gr επικοινώνησε με τον Ηρακλή Τσίκινη για τη φάση του πέναλτι του Στρούγγη στον Μακ και ο πρώην διεθνής ρέφερι ήταν... ξεκάθαρος. Δείτε τη φάση καρέ-καρέ (φωτογραφίες).

Η φάση που βοήθησε τον "δικέφαλο" να φτάσει στην... μισή ανατροπή, την οποία ολοκλήρωσε στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε λίγο πριν οι παίκτες αποχωρήσουν στα αποδυτήρια της Τούμπας, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου...

Συγκεκριμένα, στο 44ο λεπτό του αγώνα ΠΑΟΚ - Ατρόμητος και με το σκορ στο 0-1 από το 22΄με κεφαλιά του 20χρονου Στρούγγη, ο Ρόμπερτ Μακ μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον σκόρερ να τον ακολουθεί κατά πόδας, να καταφέρνει να... τσιμπάει χαμηλά την μπάλα, από τα πόδια του Σλοβάκου και να την απομακρύνει αλλά τον επιθετικό να πέφτει στο χορτάρι!

Ο διαιτητής Παπαπέτρου που είχε καθαρό οπτικό πεδίο έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε 1-1. Η συγκεκριμένη φάση σήκωσε μεγάλη συζήτηση, αφού οι παίκτες του Ατρόμητου διαμαρτυρήθηκαν έντονα, πως ο Στρούγγης βρήκε και έδιωξε καθαρά την μπάλα ενώ η όποια επαφή έγινε μετά, Σίγουρα πάντως θα ήταν διαφορετικό αν το ημίχρονο τελείωνε 0-1...

Το Contra.gr επικοινώνησε αμέσως με τον πρώην διεθνή διαιτητή, Ηρακλή Τσίκινη για την αμφισβητούμενη φάση, ο οποίος αφού μελέτησε πρώτα το επίμαχο βίντεο μας είπε :

"Είναι δύσκολη περίπτωση γιατί όλα γίνονται πολύ γρήγορα και ο διαιτητής μπορεί να ξεγελαστεί. Όπως το είδα όμως και με βάση τον κανονισμό δεν υπάρχει παράβαση".

Δείτε τη φάση καρέ-καρέ, που ομολογουμένως είναι πολύ δύσκολη για τον διαιτητή

Αντιθέτως ήταν πεντακάθαρη η φάση του 33΄στην οποία ο Ντιγκινί ξεκινάει την προσπάθειά του από κανονική θέση (τουλάχιστον μισό μέτρο) μετά την πάσα του Ντάουντα, καθώς τον καλύπτει αμυντικός του ΠΑΟΚ. Εάν ο βοηθός Σίπκας δεν σήκωνε το σημαιάκι του, ο Ντιγκινί θα είχε βγει τετ-α-τετ με τον Ροντρίγκο Ρέι, με σοβαρές πιθανότητες για το 0-2

Στον ΠΑΟΚ υπήρξαν διαμαρτυρίες για πέναλτι και σε ένα μαρκάρισμα του Μάντσον στον Κουλούρη στην περιοχή στο 37ο λεπτό.