"Εξάρα" της Γουινέας στην Μποτσουάνα

Η Μποτσουάνα δεν μπόρεσε να χαρεί για το πρώτο γκολ της ιστορίας της στο Copa Africa, αφού η Γουινέα την συνέτριψε 6-1 και αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι "ελέφαντες" άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Ντιαλό, ενώ ο ίδιος παίκτης τους ξανάδωσε το προβάδισμα στο 27', τέσσερα λεπτά μετά την ισοφάριση από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σελολάνε.

Η Μποτσουάνα πλήρωσε την απροσεξία της στα τελευταία λεπτά των δύο ημιχρόνων, αφού οι Καμαρά-Τραορέ (στο 42' και το 45+4') και οι Μπα-Σουμά (στο 84' και το 86') χάρισαν στην ομάδα τους μία αξέχαστη νίκη.

Σημαντικό ρόλο στην έκταση του σκορ έπαιξε και η αποβολή του Μοτσέπε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Η Γουινέα έγινε η μόλις τρίτη ομάδα στην ιστορία του Copa Africa που σημειώνει έξι γκολ (σε ένα ματς), μετά την Αίγυπτο το 1963 και την Ακτή Ελεφαντοστού το 1970.