Στα τελικά η κάτοχος Ζάμπια, εύκολα για Μάλι, Γκάνα

Μετά από μία συναρπαστική κονταρομαχία με την Ουγκάντα, η Ζάμπια θα υπερασπιστεί το τρόπαιο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής που κέρδισε τον Ιανουάριο του 2012, στα γήπεδα της Νότιας Αφρικής του χρόνου. Εύκολες προκρίσεις για Γκάνα και Μάλι.

Χρειάστηκε 180 λεπτά (δεν υπάρχει παράταση στα προκριματικά) και 20 πέναλτι ώστε η Ζάμπια να αποκτήσει το δικαίωμα της υπεράσπισης των κεκτημένων. Οι "χάλκινες σφαίρες" ταξίδεψαν στην Ουγκάντα με το ισχνό προβάδισμα 1-0 του 1ου αγώνα του 2ου και τελευταίου προκριματικού γύρου και το τέρμα του Τζέφρι Μάσα έφερε απόλυτη ισορροπία στο ζευγάρι. Ο τραυματισμός του Χιτσάνι Χιμούντε στο 55' έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενουμένων, οι οποίοι, όμως, άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων κι έστειλαν το ματς στα πέναλτι. Εκεί, ο αρχηγός και ηγέτης της ομάδας, Κρις Κατόνγκο, αστόχησε στην πρώτη εκτέλεση της διαδικασίας, αλλά στο 2ο πέναλτι της Ουγκάντας, Ο Άντι Μουεσίνγκουα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Κανείς παίκτης δεν αστόχησε στις επόμενες 7 εκτελέσεις και στο 10ο κατά σειρά πέναλτι, ο Στοπίρα Σούνζου σκόραρε στο τελευταίο πέναλτι ( όπως και στον περσινό τελικό) και μετέφερε την πίεση στον Πάτρικ Οτσάν. Ο μέσος της Μαζέμπε δεν τα κατάφερε απέναντι στον τερματοφύλακα Κένεντι Μουένε και η Ζάμπια προκρίθηκε στην τελική φάση του θεσμού, τη στιγμή που η Ουγκάντα ακόμα ψάχνει πρόκριση από το 1978.

Το πρώτο εισιτήριο, πάντως, πέραν των διοργανωτών Νοτιοαφρικανών, ανήκει στη Γκάνα. Λίγες ώρες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών κ-17, τα "μαύρα άστρα" είχαν επιβληθεί 2-0 στην Άκρα του Μαλάουι και μόλις στο 2' βρέθηκαν να προηγούνται με τον 20χρονο μέσο της Πάρμα Άφριγε Ακουά. Η αποστολή είχε ολοκληρωθεί για τους φιλοξενούμενους (τελικό σκορ 1-0) του Κουέσι Άπια, ο οποίος έγινε ο 12ος ντόπιος τεχνικός που τους στέλνει στην 19ο Κύπελλο Εθνών της ιστορίας, αν και η τελευταία κατάκτηση χρονολογείται το 1982.

Η Λιβερία προέβαλε σθεναρή αντίσταση στο εντός έδρας παιχνίδι, ωστόσο η Νιγηρία έκανε επίδειξη δύναμης στον επαναληπτικό στην Καλαμπάρ και επικράτησε με 6-1. Το στάδιο "Τζέι Εσουένε" ήταν κατάμεστο, με τους αστυνομικούς να κάνουν το καθήκον τους υπέρ το δέον και να έρχονται σε σύγκρουση με φιλάθλους και δημοσιογράφους πριν το ματς. Ως αποτέλεσμα, αρκετός κόσμος έχασε το γκολ του Έφε Άμπροουζ μόλις στο 1ο λεπτό της συνάντησης, αλλά όχι και το θέαμα. Δύο γκολ από το Βίκτορ Μόουζες, ένα από το συμπαίκτη του στην Τσέλσι, Τζον Όμπι Μίκελ κι ένα από τους Αχμέντ Μουσά και Ίκε Ούτσε έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των "υπεραετών". Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Πάτρικ Λε. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ζέσταμα πριν από το παιχνίδι, οι παίκτες της Νιγηρίας φόρεσαν μπλουζάκια με μηνύματα στη μνήμη των θυμάτων από τις πρόσφατες πλημμύρες στη χώρα.

Η απουσία του αρχηγού Σεϊντού Κεϊτά δεν πτόησε το Μάλι, το οποίο μετά το 3-0 στο πρώτο ματς, επιβλήθηκε με 4-1 της Μποτσουάνα εκτός έδρας στον επαναληπτικό. Ο Σεΐκ Ντιαμπατέ, μετά την Μπορντό, συνέχισε το σκοράρισμα και για τη χώρα του, σημειώνοντας 2 τέρματα, ενώ ακολούθησε ακόμα ένας παίκτης γαλλικής ομάδας, ο Μοχαμέντ Σισοκό της Παρί Σεν Ζερμέν. Το 4-0 προήλθε από το Μαμαντού Σαμαρά και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με το Μογκογκί Γκαμποναμόνγκ στο 88'.

Η Σιέρα Λεόνε "αυτοκτόνησε" 2 φορές στο Φρίταουν και η Τυνησία δεν τη συγχώρεσε στον επαναληπτικό του Μοναστίρ. Το 0-0 σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα την έστειλε στα τελικά του θεσμού την ομάδα του Σαμί Τραμπελσί. Η αποβολή του Τζιμπρίλ Σανκό από το 27ο λεπτό της συνάντησης έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων, με συνέπεια οι Τυνήσιοι να φτάσουν σε μία άκοπη πρόκριση.

Το Μαρόκο συνήλθε από την ήττα με 2-0 στη Μοζαμβίκη και έκανε την ανατροπή στο Μαρακές, επικρατώντας με 4-0 στο τέλος και κατακτώντας το "εισιτήριο" για την τελική φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρασίντ Ταουσί πάλεψε από την αρχή για να βρει το γκολ, έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Γιουσέφ ελ Αραμπί και στο 39ο λεπτό ο Αμπντελαζίζ Μπαραντά έκανε το 2-0. Στο 64ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Μιρό που υπέπεσε στην παράβαση αποβλήθηκε και ο αρχηγός Χουσεΐν Χαρτζά ισοφάρισε το σκορ του 1ου αγώνα. Ο Ελ Αραμπί στο 85' "λύτρωσε" τους Μαροκινούς γράφοντας το 3-0 με κεφαλιά και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νορντίν Αμραμπάτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το 4-0.

Μαλάουι - Γκάνα 0-1 (0-2)