Στα ημιτελικά το Περού

Στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα προκρίθηκε το Περού επικρατώντας στην παράταση των άτυχων (δοκάρια και χαμένο πέναλτι) Κολομβιανών με 2-0.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ό,τι θα έχουμε να θυμόμαστε είναι από το δεύτερο μέρος. Στο 63ο λεπτό ο Μορένο απείλησε με επικίνδυνο σουτ, ενώ στο 66ο λεπτό ο Φαλκάο εκτέλεσε πέναλτι, το κέρδισε ο Μορένο, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι Κολομβιανοί πίεσαν έως την ύστατη στιγμή για να μη στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά στάθηκαν άτυχοι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκουαρίν να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην παράταση, όμως, η Κολομβία πλήρωσε την αδυναμία της να σκοράρει και η ομάδα του Σέρχιο Μαρκαριάν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, κόντρα στη ροή του ματς, με τον Μαρτίνες στο 101ο λεπτό. Τους τίτλους τέλους έριξε στο 112ο λεπτό ο Βάργας μετά από λάθος των Κολομβιανών και δυνατό σουτ από κοντά.