Το Σούπερ Καπ Λατινικής Αμερικής στα χέρια της Ατλέτικο Μινέιρο (VIDEO)

Η Ατλέτικο Μινέιρο επικράτησε με 4-3 στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στη Λανούς και κατέκτησε το Recopa Sudamericana.

H ομάδα του Ροναλντίνιο είναι πλέον υπερπρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής. Η Ατλέτικο Μινέιρο επικράτησε με 4-3 της Λανούς στον δεύτερο τελικό και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου παιχνιδιού στέφτηκε πρωταθλήτρια του Recopa Sudamericana.

Οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με πέναλτι του Ταρντέλι, για να έρθουν οι Αγιάλα και Σίλβα και να κάνουν την ανατροπή για τους Αργεντινούς με 2-1. Πριν το ημίχρονο όμως η Μινέιρο έφερε το παιχνίδι στα ίσια με γκολ του Μαϊκοσουέλ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λαουτάρο Ακόστα έκανε το 2-3 για την Λανούς και το παιχνίδι πήγε στην παράταση (δεν ισχύει ο κανονισμός των εκτός έδρας γκολ). Εκεί δύο αυτογκόλ από τους Γκόμεζ και Αγιάλα έφεραν το σκορ στο 4-3 δίνοντας το τρόπαιο στους Βραζιλιάνους.