Προημιτελικά: Προβάδισμα για την Άντερλεχτ

Σε ένα μετριότατο παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, η Άντερλεχτ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γάνδη και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Beker van Belgie.

Η ομάδα των Βρυξελλών προηγήθηκε στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, αφού ο Μάσιμο Μπρούνο εκμεταλλεύθηκε το μεγάλο κενό στη δεξιά πτέρυγα, έκανε το γύρισμα και ο Γιοβάνοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Παντ.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν απειλήσει στο 5ο λεπτό με το φάουλ του Κρίστιαν Μπριλς, ισοφάρισαν στο 15' με τον Πέλε Εμπογιό, ο οποίος πήρε το... ριμπάουντ μετά από προσπάθεια του Γιάγια Σουμαορό στο δοκάρι του Σίλβιο Πρότο.

Η Άντερλεχτ είχε τον έλεγχο στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, ο ρυθμός της οποίας έπεφτε ώρα με την ώρα. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε επειδή ο διαιτητής, προφανώς, καταλόγισε επιθετικό φάουλ του Μπραμ Νάουτινκ πάνω στον Παντ.