11η αγ.: Συνετρίβη η Μπριζ

Η Μπριζ έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο "Den Dreef" και η Λέουβεν την τιμώρησε έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Εμπραχίμ "Ίμπου" Σαβάνε, ο οποίος έκανε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του στο θριαμβευτικό 4-1.

Η μέχρι πρότινος μοναδική πρωτοπόρος της Jupiler ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μπάτσα στο 4ο λεπτό, αλλά λογάριαζε χωρίς τον Σαβάνε, ο οποίος σε βρίσκεται δαιμονιώδη φόρμα. Ο άσος από την Γκάμπια ανέτρεψε τα δεδομένα σκοράροντας στο 11', το 35' και το 78'.

Το τελευταίο γκολ σημειώθηκε με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Άλμεμπακ που αποβλήθηκε. Δέκα λεπτά νωρίτερα, είχε πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο Κένι Τόμπσον των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν και τέταρτο τέρμα στο 81' από τον Καρούρου.