19η αγ.: "Εξάσφαιρη" η Σταντάρ

Η Σταντάρ Λιέγης έβαλε στη Σαρλερουά όσα γκολ της είχε βάλει και στον πρώτο γύρο (τότε είχε επικρατήσει 6-2, ενώ την Παρασκευή 6-1), αποδεικνύοντας ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Η αποβολή του Τζίνιτς μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων, δεδομένου ότι στην εν λόγω φάση καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Μπατσουαγί (ευστόχησε ο Μπούιενς).

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο της Σταντάρ, αφού στο 8' ο Βενκέρ σκόραρε με μακρινό σουτ, στο 32' ο Μπουζάλιο έκανε το 3-0, στο 38' ο Γκορό βρήκε δίχτυα μετά από αντεπίθεση και στο 40' ο Μιλίτσεβιτς έβαλε αυτογκόλ.

Η ομάδα του Μιχάλη Σηφάκη (ήταν εκτός αποστολής) σημείωσε το γκολ της παρηγοριάς με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού (σκόρερ του ο Ροσίνι), ο τελευταίος λόγος όμως ανήκε στον Εζεκίελ, ο οποίος έγραψε το 6-1.