1η αγ. πλέι οφ: Θρίαμβος της Γάνδης επί της Σταντάρ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ η Γάνδη, καθώς επικράτησε 3-0 της Σταντάρ Λιέγης.

Η ομάδα του Τροντ Σόλιντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Κουλιμπαλί, έπειτα από σέντρα του Ραφίνια και διπλασίασε τα τέρματά της στο 65' με σουτ του Λιούμπιανκιτς , ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Μπατσουαγί. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να μειώσουν, εν αντιθέσει με τα "βουβάλια" που σκόραραν με τον Εμπογιό στο 86ο λεπτό.

Στην 1η θέση της βαθμολογίας καμαρώνει η Μπριζ (εκκρεμεί η αναμέτρηση Άντερλεχτ-Κόρτραϊκ), μετά το επαγγελματικό 2-0 επί της Γκενκ. Μετά από ωραίο συνδυασμό στο 23ο λεπτό, ο Βάσκες ξεγέλασε τον Μπέιλι και άνοιξε το σκορ. Η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ των γηπεδούχων, όταν στο 61' ο Μονιέρ έκανε τη σέντρα και ο Ακπάλα διπλασίασε τα τέρματα της Κλαμπ.

Πλέι οφ (θέσεις 1-6)

Μπριζ - Γκενκ 2-0

Γάνδη - Σταντάρ Λιέγης 3-0