23η αγ.: Τρελαίνει κόσμο η Ζούλτε, νίκησε και την Άντερλεχτ

Με γκολ του Φρανκ Μπεριέ στο 72ο λεπτό, η Ζούλτε Βάρεγκεμ νίκησε 1-0 την Άντερλεχτ στο "Κόνσταντ βαν ντεν Στοκ", μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς, έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο.

Ελάχιστες ευκαιρίες επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι. Η Άντερλεχτ απείλησε στο 8ο, το 12ο και το 44ο λεπτό με τον Ντένις Πρατ, ενώ η Ζούλτε Βάρεγκεμ στο 4ο λεπτό με τον Γενς Νάσενς (απέκρουσε ο Σίλβιο Πρότο).

Μετά από 3 απανωτές εκτελέσεις κόρνερ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Θοργκάν Αζάρ στο 60', βρήκαν δίχτυα στο 65' με τον Αλεκσάνταρ Τραϊκόφσκι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε -ορθώς- ως οφσάιντ και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 72' μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Άντερλεχτ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Ντεσχάχτ δεν μπόρεσε ούτε στο 87ο ούτε στο 90ό λεπτό να μετατραπεί σε ήρωα της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του. Στη δεύτερη περίπτωση απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σάμι Μπόσουτ.

# Η τελευταία εντός έδρας ήττα της Άντερλεχτ σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος είχε σημειωθεί στις 6 Φεβρουαρίου 2010 από τη Σιντ Τρούιντεν. Ανεξαρτήτου διοργάνωσης, είχε να χάσει από τις 27 Οκτωβρίου (2-0 από τη Σαρλερουά).

# Η αναμέτρηση είχε οριστεί να γίνει στις 20 Ιανουαρίου, ωστόσο αναβλήθηκε εξαιτίας της σφοδρής χιονόπτωσης που έπληττε τις Βρυξέλλες.