Επέστρεψε στις νίκες η Άντερλεχτ

Αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην τελευταία Βέστερλο, τελικά η Άντερλεχτ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 2-1.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους "32" του Europa League, Άντερλεχτ, επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της τελευταίας Βέστερλο με 2-1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Jupiler League.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Στέφανο Οκάκα άνοιξε το σκορ, για να φέρει το ματς στα ίσια στο 54ο λεπτό ο Κουλς. Ο Ζιλέ με πέναλτι στο 59' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα των Βρυξελλών, η οποία πήρε τη νίκη αν και στο 78' έχασε πέναλτι με τον Σουάρες.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Προτό, Ζιλέ, Ντεσχάχτ, Εμποντζί, Ατσεαμπόνγκ, Ντεφούρ, Ντέντονκερ, Λουκεμπάκιο (81' Χασάν), Πράετ, Σουάρες (88' Σιλά), Οκάκα.