8η αγ. πλέι οφ: Πρωταθλήτρια η Άντερλεχτ

Τον 31ό τίτλο της ιστορίας της πανηγύρισε η Άντερλεχτ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο παραδοσιακό ντέρμπι με την Μπριζ.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και σε αυτό έπαιξε ρόλο τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα των γηπεδούχων (ο Σουάρες ήταν τιμωρημένος και ο Μπίλια αγωνίστηκε παρά τη γρίπη).

Το παιχνίδι πήρε... φωτιά στο 71ο λεπτό, όταν μετά από καλοζυγισμένη σέντρα του Μπάκα, ο Προτό δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο ευρισκόμενος μεταξύ των δύο αμυντικών Λεστιέν σκόραρε προ κενής εστίας.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Άντερλεχτ πίεσε για την ισοφάριση και σε αυτό συνέβαλε ο Άριελ Γιάκομπς που έριξε επιθετικογενείς παίκτες στη μάχη. Εν τέλει, ο διαιτητής Μπουκό καταλόγισε πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (σε μαρκάρισμα του Άλμπεμπακ στον Μποκανί) και ο Ζιλέ ισοφάρισε.