14η αγ.: Δια χειρός Ντε Σούτερ η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ "κλείδωσε" από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη επί της Μέχελεν (4-1 τελικό σκορ) και έμεινε μόνη στην κορυφή της Jupiler (εκκρεμεί το ντέρμπι Κλαμπ Μπριζ-Ζούλτε Βάρεγκεμ). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντε Σούτερ που έβαλε τρία γκολ.

Οι πρωταθλητές επέβαλαν το ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και μόλις στο 3' ο Πράετ σημάδεψε το δοκάρι του Πακόφσκι. Στο 29' το σουτ του Ζιγέ πέρασε μόλις άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντε Σούτερ από τον Ντεστόρμ.

Τελικά η πίεση των παικτών του Βαν ντεν Μπρομ απέδωσε καρπούς στο 36ο λεπτό, όταν ο Γιοβάνοβιτς έκανε τη 10η εφετινή του ασίστ και ο Κουγιατέ άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα (στο 44') ο Μπρούνο σέντραρε και ο Ντε Σούτερ σημείωσε το πρώτο του γκολ στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Προτό κράτησε το μηδέν αποκρούοντας το σουτ του Πέντερσεν και στο 52' ο Ντε Σούτερ έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. To λάθος του Κουγιατέ έδωσε την ευκαιρία στον Πέντερσεν να χριστεί σκόρερ, όμως, ο Ντε Σούτερ είπε τον τελευταίο λόγο στο 92', φτάνοντας τα 5 γκολ σε 2 ματς.

# Ο Ολεκσάντρ Γιακοβένκο έφτασε τις 150 συμμετοχές στην Jupiler.

# Ο Γιώργος Γκαλίτσιος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα με τη Σαρλερουά, ενώ ένας ακόμη πρώην άσος του Ολυμπιακού χρίστηκε σκόρερ. Ο λόγος, φυσικά, για τον Μίλος Μάριτς.