16η αγ.: Ξέσπασε στη Βάασλαντ η Μπριζ

Η Μπριζ άφησε πίσω της τη συντριβή από την Άντερλεχτ και σημείωσε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα μετά τις 23 Σεπτεμβρίου. Θύμα της ήταν η Βάασλαντ Μπέβερεν, την οποία διέσυρε 6-2.

Ο Χουάν Κάρλος Γαρίδο δεν θα μπορούσε να περιμένει καλύτερο ντεμπούτο στον πάγκο της φλαμανδικής ομάδας, αφού οι παίκτες του δεν σταμάτησαν να σκοράρουν. Στην πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, ο Μπάτσα άνοιξε το σκορ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ραφαέλοφ εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Λεστιέν και έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης έγραψε στο 34ο λεπτό το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από μία αντεπίθεση στο 52', ο Λεστιέν έκανε την αρχή, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μπάτσα σημείωσε το δεύτερο του γκολ, προτού ο Βλέμινκς κάνει το 6-0 στο 72'. Μία λάθος απομάκρυνση των αμυντικών της Μπριζ έδωσε την ευκαιρία στον Λαντριέρ να σκοράρει για τη Βάασλαντ, ενώ ο Σονκ διαμόρφωσε το τελικό 2-6 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 87'.

# "Χωρίς ιδρώτα δεν έχει λεφτά", ανέφερε ένα πανό των φίλων της Μπριζ.

# Ο Έιντουρ Γκούντγιονσεν έφτασε τα 5 γκολ στην Jupiler και είναι ο πρώτος σκόρερ της Σερκλ Μπριζ.