Φάση των "16": Σκέφτεται από τώρα τα προημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ

Προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του κυπριακού Κυπέλλου πήρε ο ΑΠΟΕΛ, μετά την επικράτησή του επί της ΑΕ Λεμεσού με 2-0.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό με κεφαλιά του Μάικλ Κλουκόφσκι και διπλασίασε τα τέρματά της στο 71ο με αυτογκόλ του Εντμάρ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου Χαραλαμπίδη.

Η ΑΕΛ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρούι Μιγκέλ στο 85ο λεπτό, έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως, είχε την ατυχία να πέσει πάνω στον Διονύση Χιώτη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο του παιχνίδι μετά από το μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας του.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζοάο Άλβες, ο οποίος σκόραρε δύο φορές μέσα σε ένα δεκάλεπτο, η Ομόνοια επικράτησε 2-0 της Άχνας. Ο Πορτογάλος μέσος εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Λεάντρο στο 54' και του Γιώργου Εφραίμ στο 64' (με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα), χαρίζοντας -ουσιαστικά- από την Τετάρτη την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Ανόρθωση μπορεί να πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, στο Κύπελλο όμως, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αλκή και η πρόκριση στην προημιτελική φάση μόνο εύκολη δεν φαντάζει. Οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" το "Αντώνης Παπαδόπουλος" στο 14ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Μπερνάντο Βασκοντσέλος, ενώ η "κυρία" έσωσε την παρτίδα με κεφαλιά του Εμίλ Ζούλα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Το πρόγραμμα της φάσης των "16"

ΑΕ Πάφου - ΠΑΕΕΚ 2-2

(23' πέν. Γαρπόζης, 80' Σόουζα / 5' Νικολάου, 93' Κωνσταντίνου)

Αγία Νάπα - Αναγέννηση Δερύνειας 0-1

(60' πέν. Μπονιφάτσιο)

Ερμής - ΕΝ Παραλιμνίου 0-1

(85' αυτ. Παπαδόπουλος)

ΑΕ Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ 0-2

48' Κλουκόφσκι, 71' αυτ. Εντμάρ)

Ανόρθωση - Αλκή 1-1