Προημιτελικά: Πανηγυρική πρόκριση της ΑΕΛ

Μετά την επική ανατροπή επί του ΑΠΟΕΛ στη φάση των "16", η ΑΕ Λεμεσού ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της ΑΕ Πάφου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Την τετράδα συμπλήρωσε η ΑΕΚ Λάρνακας που επικράτησε 2-0 της ΕΝ Παραλιμνίου.

Η ΑΕΛ, που είχε κλειδώσει την πρόκριση από το 1-4 του πρώτου αγώνα, προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του προερχόμενου από τραυματισμό Μιχάλη Κωνσταντίνου. Με νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά του Πάουλο Σέρτζιο στο 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, ενώ στο 42' ο Ντόσα Τζούνιορ έγραψε το τελικό 3-0 από το σημείο του πέναλτι.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Με γκολ των Άλεξ ντα Σίλβα (στο 57' με πέναλτι) και Γκόρκα Πιντάδο (στο 93'), η ΑΕΚ Λάρνακας πανηγύρισε την πρόκριση επί της ΕΝ Παραλιμνίου. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν, εν αντιθέσει με το δεύτερο, στο οποίο όμως, είχαν την ουσία. Από την πλευρά της η Ένωση άγγιξε το γκολ στο 53ο λεπτό όταν το σουτ του Μίλιαν Μιρντάκοβιτς βρήκε στο δοκάρι.

Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης

1. Ομόνοια - Ανόρθωση 4-0

(39' Εφραίμ, 62' Ασίς, 90' Φρέντι, 105' Σκέμπρι)

Ανόρθωση - Ομόνοια 0-2

(59' Σκέμπρι, 82' Φρέντι)

2. ΑΕ Πάφου - ΑΕ Λεμεσού 1-4

(45+2' Σιέλης / 7' Σα, 41' Μιγκέλ, 65' Μαϊκόν, 72' Μοντέιρο)

ΑΕ Λεμεσού - ΑΕ Πάφου 3-0

(5' Κωνσταντίνου, 11' Σέρτζιο, 42' πέν. Τζούνιορ)

Ομόνοια - ΑΕ Λεμεσού

*** Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 10 Απριλίου, οι επαναληπτικοί στις 17 Απριλίου, ενώ ο μεγάλος τελικός την Τετάρτη 22 Μαΐου.