6η αγ.: Πήρε το επεισοδιακό ντέρμπι η Ανόρθωση

Η δεκάλεπτη διακοπή στο 76ο λεπτό και, κυρίως, το γεγονός ότι φέρεται να χτυπήθηκαν μέλη της Ομόνοιας σημάδεψαν το ντέρμπι του "Αντώνης Παπαδόπουλος" που βρήκε νικήτρια την Ανόρθωση.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την "κυρία", αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Σπούγκιν ανέτρεψε εντός περιοχής τον Λαβόρδε και ο Σπαντάτσιο άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι. Η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι έχασε ευκαιρίες με τους Φρέντι και Νούνο Ασίς, ενώ από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Λαβόρδε στο 22'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, η σημαντικότερη ευκαιρία όμως, ανήκε στην Ομόνοια (ο Άντιτς απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Χριστοφή). Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ίλιτς και μετά τη διακοπή απειλήθηκαν με ισοφάριση (δοκάρι Σοάρες), αλλά εξασφάλισαν τη νίκη στο 103', όταν ο Ρέζεκ έκανε το 2-0 σαν σε προπόνηση.