Μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Ομόνοιας

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Μαντούκα και Μοράις, ο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη επικράτησε 2-0 της Ομόνοιας στο κλασικό ντέρμπι του κυπριακού ποδοσφαίρου και έπιασε την Ανόρθωση στην τρίτη θέση. Δύο οι διακοπές για ρίψη καπνογόνων.

Ο ρυθμός στο ντέρμπι ήταν αρκετές και οι ευκαιρίες στο παιχνίδι αρκετές. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αφού απείλησε πολλάκις. Ό,τι όμως δεν έκανε στο πρώτο 45λεπτο το πέτυχε στο δεύτερο.

Η Ομόνοια πάντως διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι του Μάριο Σέρτζιο στον Σκέμπρι στο 9' και με το αποτέλεσμα στο 0-0, μια φάση που ίσως άλλαζε την ιστορία της αναμέτρησης.

Περισσότερα για το παιχνίδι διαβάστε εδώ.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Γκιλιέρμε, Ολιβέιρα, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (83’ Σέρινταν), Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης (90’ Μπόρδα).

Ομόνοια: Μορέιρα, Αντράντε, Σκαραμοτσίνο, Κυριάκου, Σερφά, Λεάντρο (58’ Πλατινί), Σοάρες, Ασίς (82’ Αλίπιο), Γκικίεβιτς, Σκέμπρι, Μαργκάσα.