Φιλικό χωρίς αντίκρυσμα

Το ρεπορτάζ ανέφερε από την προηγούμενη εβδομάδα ότι ο Νίκος Νιόπλιας θα είχε την ευκαιρία να κάνει δοκιμές σε σχήματα και παίκτες στο φιλικό κόντρα στη Φινλανδία, αλλά η ήττα με 3-0 και κυρίως οι επιλογές του ομοσπονδιακού τεχνικού δεν δικαιολόγησαν την ουσία για την οποία έγινε το φιλικό...

Η 11άδα του Νιόπλια αποτελούνταν από τον Γιωργαλλίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Σολωμού δεξιά, τον Τζούνιορ και τον Σιέλη στο κέντρο της άμυνας με τον Πάρπα να μπαίνει στη θέση του Σολωμού, τον Ηλία Χαραλάμπους αριστερά, ενώ τη θέση του πήρε στο 87ο λεπτό ο Μάριος Αντωνιάδης του ΑΠΟΕΛ, τους Ντομπρασίνοβιτς, Νικολάου και Λαμπάν στο κέντρο με τον Τζέισον Δημητρίου να μπαίνει σαν αλλαγή στο 46ο λεπτό και από τη μεσαία γραμμή και μπροστά τους Αλωνεύτη, Χριστοφή και Εφραίμ, στη θέση των οποίων μπήκε ο Βασιλείου του Απόλλωνα στο 46', ο Πιέρος Σωτηρίου στο 63ο λεπτό και ο Αρτυματάς στο 71ο λεπτό.

Πρακτικά, λοιπόν, σε σχέση με το τελευταίο επίσημο ματς κόντρα στη Νορβηγία, οι μόνες διαφορετικές παρουσίες ήταν του Βαλεντίνου Σιέλη αντί του Αγγελή Χαραλάμπους, ενώ οι αλλαγές που μπήκαν ήταν ο Αντωνιάδης, ο οποίος όμως έπαιξε για κάτι παραπάνω από 3-4 λεπτά, ο Πιέρος Σωτηρίου και ο Πάρπας για μισή ώρα και ο Αρτυματάς που μπήκε στο 71ο λεπτό. Επίσης, πρέπει να σημειωθεί ότι ο Λαμπάν, ο οποίος θα πάει για εγχείρηση στις επόμενες μέρες, αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.