3ος γύρος: Έχασε ευκαιρία η Άρσεναλ, με Στάριτζ η Λίβερπουλ

Η Άρσεναλ ισοφαρίστηκε σε 2-2 λίγο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης στην Ουαλία από τη Σουόνσι και έδωσε ραντεβού στο "Έμιρεϊτς" για την πρόκριση από τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Σκόραρε ο Ντάνιελ Στάριτζ στο ντεμπούτο του με τη Λίβερπουλ (2-1 την Μάνσφιλντ)

Η Άρσεναλ δεν έχει αποκλειστεί ποτέ σε αυτή τη φάση του θεσμού επί Αρσέν Βενγκέρ και για να διασφαλίσει τη συνέχιση της παράδοσης και την πορεία της ομάδας του μέχρι το τρόπαιο (το πρώτο από το 2004), ο Αλσατός τεχνικός χρησιμοποίησε μία ενδεκάδα γεμάτη βασικούς ποδοσφαιριστές. Η Σουόνσι, όμως, προκάλεσε αρκετά προβλήματα στους Λονδρέζους, έχοντας επικρατήσει κιόλας στο "Έμιρεϊτς", προ μηνών, για το πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε ο εκ των κορυφαίων σκόρερ της Premier League, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της Σουόνσι, Μίτσου, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 2ο μέρος. Ο Λούκας Ποντόλσκι και ο Κίεραν Γκιμπς έκαναν την ανατροπή μέσα σε 2 λεπτά (81', 83'), ωστόσο την τελευταία λέξη την είπε ο Ντάνι Γκράχαμ, ο οποίος με κοντινό σουτ ισοφάρισε στο 87' κι ανανέωσε το ραντεβού των 2 ομάδων.

© LIVERPOOL FC VIA GETTY IMAGES

Χρησιμοποιώντας αρκετούς αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές και τον νεοαποκτηθέντα Ντάνιελ Στάριτζ, η Λίβερπουλ επικράτησε δύσκολα της Μάνσφιλντ με 2-1 και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Για να γίνει αυτό, πάντως, χρειάστηκε και τη βοήθεια της διαιτησίας...

Το ντεμπούτο του Στάριτζ με την κόκκινη φανέλα ήταν ιδανικό, αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Τζόντζο Σέλβεϊ του έδωσε την μπάλα κι εκείνος άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς διπλασίασε τα τέρματά της με τον Λουίς Σουάρες στο 59', όμως, το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού ο Ισπανός χρησιμοποίησε το δεξί του χέρι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με μονοκόμματο σουτ του Ματ Γκριν στο 80ό λεπτό.

# Μία ημέρα πριν το ματς με τη Λίβερπουλ παντρεύτηκε ο προπονητής Πολ Κοξ. Η δεξίωση του γάμου πραγματοποιήθηκε σε ένα χώρο έξω από το "Φιλντ Μιλ", το γήπεδο της Μάνσφιλντ.

Τσέλτεναμ - Έβερτον (21:45)

* Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν.

** Τα παιχνίδια που έληξαν ισόπαλα θα επαναληφθούν στην έδρα των φιλοξενούμενων.