4ος γύρος: Άνετα και στο κύπελλο η Άρσεναλ

Με πρωταγωνιστή τον Λούκας Ποντόλσκι, η Άρσεναλ επικράτησε 4-0 της Κόβεντρι στο "Έμιρεϊτς" για τον 4ο γύρο του FA Cup και συνεχίζει ακάθεκτη σε ακόμα ένα "μέτωπο" της φετινής σεζόν.

Ο Γερμανός επιθετικός σημείωσε 2 τέρματα στα πρώτα λεπτά της συνάντησης και η ομάδα της League One ήταν αδύνατο να ανταπεξέρθει στις απαιτήσεις του αγώνα. Ένα δοκάρι του Λέον Κλαρκ έφερε ανακούφιση στην ενδεκάδα των "κανονιέρηδων" με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, αλλά το προβάδισμα διατηρήθηκε στα 2 τέρματα.

Ο Αρσέν Βενγκέρ βρήκε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές και έριξε στο παιχνίδι τον 16χρονο Γκεντιόν Ζελαλέμ, διεθνή με την εθνική Γερμανίας κ-17. Μαζί με τα τέρματα των δύο επόμενων αλλαγών, του Ολιβιέ Ζιρού και του Σάντι Καθόρλα, το βράδυ ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία για τους Λονδρέζους.

Η σύνθεση της Άρσεναλ (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Τζένκινσον, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Γουίλσιερ, Νιαμπρί, Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν (71' Ζελαλέμ), Εζίλ, Ποντόλσκι (79' Ζιρού), Μπέντνερ (71' Καθόρλα)