5ος γύρος: Ντέρμπι Γιουνάιτεντ-Τσέλσι στα προημιτελικά

Η Τσέλσι επικράτησε 2-0 της Μίντλεσμπρο στο "Ρίβερσαϊντ" και προετοιμάζεται για τον προημιτελικό με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Τα γκολ σημείωσαν οι Ραμίρες και Βίκτορ Μόουζες.

Η Μίντλεσμπρο μπορεί να κατοικεί στην 7η θέση της Championship, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί με τους Μουσταφά Καραγιόλ και Φαρίς Αρούν. Από την πλευρά της η Τσέλσι προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ωστόσο ο Τζέισον Στίλε δεν αντιμετώπισε δυσκολίες.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έκοψε τον γόρδιο δεσμό στο 51ο λεπτό, όταν μετά από αδυναμία των γηπεδούχων να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή τους, αυτή στρώθηκε στον Ραμίρες, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ψηλοκρεμαστό πλασέ (η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία).

Αυτό το γκολ έλυσε τελείως τα πόδια των "μπλε", οι οποίοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 73ο λεπτό κλείδωσαν την πρόκριση με τον Βίκτορ Μόουζες. Προηγήθηκε εξαιρετική συνεργασία του Εντέν Αζάρ με τον Όσκαρ.