Κυπελλούχος Αγγλίας η Τσέλσι (vids)

Κυπελλούχος Αγγλίας για πέμπτη φορά στέφθηκε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε με 2-1 της Εβερτον στον 128ο τελικό του θεσμού. Ντρογκμπά και Λάμπαρντ τα γκολ των νικητών στο τελευταίο ματς του Γκους Χίντινκ στον πάγκο τους, ο Σαχά άνοιξε το σκορ με το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των τελικών. Νταμπλ για Ρέιντζερς, όλη η δράση (vids).

Η απόφαση που πήρε ο Ντέιβιντ Μόγες σχετικά με το δίλημμα Λουί Σαχά ή Τζακ Ρόντγουελ κρίθηκε ορθή μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο του αγώνα. Ο Γάλλος επιθετικός υπερίσχυσε του νεαρού Αγγλου και δικαίωσε τον τεχνικό του σημειώνοντας το πιο γρήγορο γκολ (στη φάση προηγήθηκε οφσάιντ του Στίβεν Πίενααρ) στην ιστορία των τελικών του κυπέλλου Αγγλίας, ξεπερνώντας και αυτό του Μπομπ Τσατ της Αστον Βίλα το 1985 (30 δευτερόλεπτα).

Το δυναμικό ξεκίνημα της Εβερτον δεν είχε συνέχεια. Η Τσέλσι γρήγορα πήρε τα πάνω της χάρη στην κυριαρχία στη μεσαία γραμμή και όταν εντόπισε τον "αδύναμο κρίκο" των "ζαχαρωτών" έδρασε αστραπιαία. Ο δεξιός οπισθοφύλακας της Εβερτον, Τόνι Χίμπερτ, ο οποίος "κιτρινίστηκε" και νωρίς, βρέθηκε σε κάκιστη μέρα και οι "μπλε" επιτίθονταν συνεχώς από την πλευρά του. Ως αποτέλεσμα, στο 21ο λεπτό ο ανενόχλητος Φλοράν Μαλουντά από αριστερά έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Ντιντιέ Ντρογκμπά και αυτός σκόραρε για πέμπτη φορά σε πέντε τελικούς κυπέλλου ή λιγκ καπ στο Νησί.

Οι φάσεις του αγώνα

1': Γκολ για την Έβερτον (0-1). Ο Σαχά με μονοκόματο αριστερό σουτ ανοίγει το σκορ για την Έβερτον. Η φάση ξεικινάει από οφσάιντ του Πίενααρ στα αριστερά.

7': Κίτρινη κάρτα στο Χίμπερτ για φάουλ πάνω στο Μαλουντά.

21': Γκολ για την Τσέλσι (1-1). Ο Ντρογκμπά ύστερα απο μπαλιά του Μαλουντά "ίπταται" ψηλότερα απ'όλους και στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Χάουαρντ.

43': Ο Κόουλ κάνει καλή προσπάθεια και διεισδύει στην περιοχήαπο αριστερά αλλά το σουτ του καταλήγει άουτ

47': Κίτρινη κάρτα στο Φιλ Νέβιλ.

59': Ο Ανελκά προσπαθεί να "κρεμάσει" τον Χάουαρντ όμως η προσπαθειά του καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Αμερικανού τερματοφύλακα.

63': Κίτρινη κάρτα στον Όμπι Μίκελ.

66': Καλή κεφαλιά του Σαχά καταλήγει άουτ.

72': Γκολ για την Τσέλσι (2-1). Ο Λάμπαρντ με σουτ κεραυνό άπο μακριά νικάει τον Χάουαρντ και κάνει την ανατροπή για την ομάδα του.

74': Ο Μαλουντά χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 καθώς αστοχεί απο κοντά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

78': Δοκάρι για την Τσέλσι με τον Μαλουντά. Η μπάλα έσκασε στη γραμμή, ενώ από πλευράς Τσέλσι υποστηρίζουν ότι την πέρασε.

92': Ο Ανελκά βρίσκεται μπροστά απο τον Χάουαρντ αλλά δεν καταφέρνει να τον νικήσει.

Οι απειλητικές προσπάθειες προς τον Τιμ Χάουαρντ, πάντως, δεν ήταν πολλές και μόνο ο Ασλεϊ Κόουλ (ο οποίος κατέκτησε το πέμπτο κύπελλο Αγγλίας και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ που διατηρούν τέσσερις ποδοσφαιριστές, αλλά πριν το 1900) έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αφού το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Εβερτον και ο Φιλ Νέβιλ στο κέντρο κρατούσαν την πίεση της Τσέλσι εκτός περιοχής. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1 και ο Μόγες αποφάσισε να μην επιτρέψει στον Χίμπερτ να αγωνιστεί και στο δεύτερο μέρος, ρίχνοντας στη μάχη τον Λαρς Γιάκομπσεν.

Η ομάδα του Γκους Χίντινκ εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στη συνάντηση, παρά το πάθος που επέδειξαν τα "ζαχαρωτά" στο δεύτερο μέρος. Ο Τιμ Κέιχιλ ανέβηκε πιο μπροστά με τον Μαρουάν Φελαϊνί να οπισθοχωρεί για την Εβερτον, ωστόσο ο Πετρ Τσεχ συνέχισε σε ρόλο θεατή του αγώνα. Οι καλές στιγμές ήταν με το μέρος της Τσέλσι, η οποία στο τελευταίο μισάωρο απέκτησε ακόμα έναν οργανωτή στο κέντρο, με τον Μίχαελ Μπάλακ να παίρνει τη θέση του Μικαέλ Εσιέν.

Στο 72ο λεπτό ο Φρανκ Λάμπαρντ χάρη σε ένα εξαιρετικό σουτ μετατράπηκε σε "δήμιο" της Εβερτον, όπως είχε κάνει ο συνονόματος πατέρας του για λογαριασμό της Γουέστ Χαμ στα ημιτελικά του 1980. Το δεύτερο γκολ της Τσέλσι της έδωσε ψυχολογική ώθηση και λίγο αργότερα είχε δοκάρι με τον Μαλουντά (αν και η μπάλα δείχνει ολόκληρη να περνάει τη γραμμή). Τα αναγκαία για την ισοφάριση κενά στα μετόπισθεν της Εβερτον έδωσαν πρόσφορο έδαφος στους "μπλε", οι οποίοι παρότι δεν πέτυχαν το τρίτο γκολ της διασφάλισης, έσπασαν την παράδοση που θέλει ομάδα με τα κίτρινα να μηνικά ομάδα με τα μπλε στον τελικό και ανάγκασαν τον Νέβιλ να υποστεί την πρώτη του ήττα σε τελικό οποιασδήποτε διοργάνωσης.

Τσέλσι: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Αλεξ, Τέρι, Κόουλ, Εσιέν (60' Μπάλακ), Μίκελ, Λάμπαρντ, Μαλουντά, Ανελκά, Ντρογκμπά

Εβερτον: Χάουαρντ, Χίμπερτ (45' Γιάκομπσεν), Γιόμπο, Λέσκοτ, Μπέινς, Οσμαν (83' Γκόσλινγκ), Νέβιλ, Πίενααρ, Κέιχιλ, Φελαϊνί, Σαχά (75' Βόγκαν)

Τσέλσι-Εβερτον 2-1