Προημιτελικά: Φονέας του Μέρσεϊσαϊντ η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ περίμενε από το 2009 για να κλείσει "εισιτήριο" για του "Γουέμπλεϊ" στο FA Cup και τα κατάφερε επικρατώντας με 4-1 της Έβερτον για τα προημιτελικά του θεσμού, έχοντας προηγουμένως αποκλείσει και τη Λίβερπουλ.

Ο Ολιβιέ Ζιριού μπήκε στο παιχνίδι στο 61' και πρόλαβε να σκοράρει 2 φορές, "κλειδώνοντας" την πρόκριση στον ημιτελικό της διοργάνωσης κι ενώ νωρίτερα οι συμπαίκτες του τα βρήκαν σκούρα απέναντι στα "ζαχαρωτά". Αν και ανώτερη, η Άρσεναλ δεν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες που δημιουργούσε ο Μεσούτ Εζίλ. Ο Γερμανός μέσος, που προέρχεται από περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος και μάλιστα αποδοκιμάστηκε στη Στουτγκάρδη φορώντας τη φανέλα της Γερμανίας, βρήκε την ψυχολογία για να ανοίξει το σκορ στο 7' και να ηγηθεί των "κανονιέρηδων".

Ο Γιαγιά Σανογκό, όμως, δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και ο Ρομέλου Λουκάκου ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου, σε μία από τις λιγοστές καλές στιγμές της ομάδας του. Το πέναλτι του Μίκελ Αρτέτα αποκατέστησε το προβάδισμα των "κανονιέρηδων" και στη συνέχεια ο Ζιρού αποτίναξε το άγχος των τελευταίων λεπτών με 2 γκολ, φτάνοντας τα 17 σε 37 εμφανίσεις φέτος, με την Άρσεναλ να γίνεται η πρώτη ομάδα από το 1984-1985 που αποκλείει και τις 2 ομάδες του Μέρσεϊσαϊντ στον θεσμό.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Βερμάλεν, Γκιμπς (88' Τζένκινσον), Φλαμινί, Αρτέτα, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (78' Ροσίτσκι), Εζίλ, Καθόρλα, Σανογκό (61' Ζιρού)

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Στόουνς, Ντεστέν, Μπέινς, Μακάρθι, Μπάρι, Μιραλάς (76' Μακγκίντι), Μπάρκλεϊ (84' Ντεουλοφέου), Πίενααρ (76' Όσμαν), Λουκάκου