Υπερασπίζεται το στέμμα της στο κύπελλο η Άρσεναλ (VIDEOS)

Η κάτοχος του Κυπέλλου Αγγλίας, Άρσεναλ, πήρε μία επεισοδιακή πρόκριση στον τελικό του θεσμού μετά από τη νίκη με 2-1 επί της Ρέντινγκ στην παράταση, χάρη σε δύο γκολ του Αλέξις Σάντσες.

Ο Χιλιανός επιθετικός ηγήθηκε της προσπάθειας των "κανονιέρηδων" να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν την περσινή σεζόν και άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μεσούτ Εζίλ στο 40ό λεπτό της συνάντησης.

Αν και κινδυνεύει να υποβιβαστεί από την Championship, η Ρέντινγκ έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και ισοφάρισε με τον Γκάραθ Μακλίρι στο 54ο λεπτό.

Ο Άνταμ Φεντέριτσι στο τέρμα των τύποις γηπεδούχων στο "Γουέμπλεϊ" διατήρησε το ισόπαλο σκορ και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου υπήρξε μοιραίος και το λάθος του έχρισε σκόρερ ξανά τον Σάντσες.

Η Άρσεναλ ροκάνισε τον χρόνο που απέμενε και προκρίθηκε για 19η φορά στην ιστορία της στον τελικό του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Άστον Βίλα - Λίβερπουλ.

Ρέντινγκ (4-4-2): Φεντέριτσι, Γκάντερ, Έκτορ, Πιρς, Ομπίτα, Μακλίρι, Γουίλιαμς, Τσαλόμπα (105' Κοξ), Ρόμπσον Κάνου (90' Καρατζάν), Μακί, Πογκρεμπνιάκ (111' Αϊγεγκμπένι)

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Ντεμπισί, Μέρτεζακερ (63' Παουλίστα), Κοσιελνί, Γκιμπς, Κοκλέν (101' Γουόλκοτ), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ, Σάντσες, Γουέλμπεκ (72' Ζιρού)