Γ' γύρος: Αποκλεισμός σοκ για Σίτι, "εξάσφαιρη" η Τσέλσι

Η επιστροφή του Μάριο Μπαλοτέλι στο αρχικό σχήμα της Μάντσεστερ Σίτι δεν της έφερε γούρι, αφού η Άστον Βίλα επικράτησε 4-2 στην παράταση και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του League Cup. Αντίθετα η Τσέλσι συνέτριψε 6-0 τη Γουλβς, ενώ η βγαλμένη από τα παλιά Λιντς "πέταξε" εκτός την Έβερτον του Κέβιν Μιραλάς (2-1).

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει κατακτήσει μόλις δύο φορές το League Cup (το 1970 και το 1976), αλλά θα πρέπει να περιμένει μέχρι του χρόνου για να επαναλάβει τις εν λόγω επιτυχίες, αφού αποκλείστηκε στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" από την Άστον Βίλα. Ο Μάριο Μπαλοτέλι συνδύασε με γκολ την επιστροφή του στην 11άδα, αλλά στο 59' ο Μπάρι έβαλε αυτογκόλ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κολάροφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ξανάδωσε το προβάδισμα στους "πολίτες", ο Αγκμπονλαχόρ όμως, ισοφάρισε άμεσα και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο 96' ο Ενζόγκμπια έβαλε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού την ομάδα του (με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από απόκρουση του Παντιλίμον), ενώ στο 104' ο Αγκμπονλαχόρ υπέγραψε το θρίαμβο της ομάδας του με έναν, ομολογουμένως, τυχερό τρόπο.

Η Τσέλσι δεν έχει διακρίσεις στην εν λόγω διοργάνωση την τελευταία τετραετία και ενίοτε πέφτει θύμα έκπληξης, την Τρίτη όμως, ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Γουλβς, η οποία έχει να νικήσει στο "Στάμφορντ Μπριτζ" από το Μάρτιο του 1979. Μέσα σε ένα 20λεπτο τα πάντα είχαν κριθεί, αφού στο 4' ο Κέιχιλ άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, στο 8' ο Μπερτράν διπλασίασε τα τέρματα των "μπλε", ενώ στο 17' ο Μάτα έκανε το 3-0. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 53' με πέναλτι του Ρομέου, ο Τόρες χρίστηκε σκόρερ πέντε λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Μόουζες με κεφαλιά στο 71'.

Ένδοξες στιγμές του παρελθόντος θύμισε η Λιντς, η οποία παρότι αγωνίζεται στην Championship νίκησε 2-1 την Έβερτον στο βροχερό δυτικό Γιόρκσαϊρ " και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Γουάιτ άνοιξε το σκορ με κοντινό, ψηλοκρεμαστό σουτ, ενώ στο 69' ο Όστιν με προβολή (σε σουτ του Που) έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στα "παγώνια". Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κέβιν Μιραλάς (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο) ήταν να μειώσει στο 81' με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ντεστέν.

# Για 2η φορά στην 104χρονη ιστορία των αναμετρήσεων τους, η Τσέλσι βάζει 6 γκολ στη Γουλβς. Εξάλλου για πρώτη φορά μετά το Νοέμβριο του 1998 σκόραρε 5 γκολ στο League Cup. Τότε είχε επικρατήσει 5-0 της Άρσεναλ.

# Τη μοναδική φορά (μέχρι σήμερα) που η Σουίντον αναμετρήθηκε με την Μπέρνλι στη διοργάνωση, την κατέκτησε. Αυτό συνέβη το 1969.

# Η Μίντλεσμπρο αγωνίστηκε για 10η σερί φορά μακριά από την έδρα της στο League Cup, με απολογισμό 6 νίκες και 4 ήττες.

# Για πρώτη φορά από το 1982 και τον αγώνα Τρανμίρ-Κόλτσεστερ, διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε 3ο γύρο League Cup δύο ομάδες από την 4η κατηγορία (Μπράντφορντ-Μπάρτον).

# Στο ματς Γουέστ Χαμ-Γουίγκαν οι γηπεδούχοι έκαναν 14 τελικές προσπάθειες, ενώ οι φιλοξενούμενοι 11, οι τελευταίοι όμως, θριάμβευσαν με 4-1.