Προημιτελικά: Πέρασε η Τσέλσι (VIDEO)

Θέση στην ημιτελική φάση του League Cup έκλεισε η Τσέλσι, καθώς επικράτησε 3-1 της Ντέρμπι στο "iPro Στέντιουμ". Πρώτο γκολ του Φιλίπε Λουίς με τη φανέλα της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο, συγκρούστηκε με τον Πετρ Τσεχ και τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Κιρτ Ζουμά.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο προέβη σε πέντε διαφοροποιήσεις συγκριτικά με την προηγούμενη αναμέτρηση του League Cup κόντρα στην Σριούσμπερι, δίνοντας φανέλα βασικού στους Θέσαρ Αθπιλικουέτα, Τζον Τέρι, Νεμάνια Μάτιτς, Σεσκ Φάμπρεγκας, Εντέν Αζάρ.

Η Ντέρμπι έδειξε καλό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά, αλλά ένα λάθος του Ρίτσαρντ Κίου στο 23' έδωσε την ευκαιρία στον Αζάρ να δώσει το προβάδισμα στους "μπλε", οι οποίοι έχασαν τον Κιρτ Ζουμά με τραυματισμό στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το παρθενικό γκολ του Φιλίπε Λουίς με τη φανέλα της Τσέλσι ήταν υπέροχο (απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 56'), αλλά εκείνο του Κρέιγκ Μπράισον στο 71' έβαλε εκ νέου τους γηπεδούχους στο κόλπο.

Εντούτοις, η πρωτοπόρος της Premier League κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 78' με την αποβολή του Τζέικ Μπάξτον και τέσσερα λεπτά αργότερα καθάρισε την πρόκριση με τον Αντρέ Σίρλε.

H σύνθεση της Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ζουμά (45+4' Ιβάνοβιτς), Τέρι, Λουίς, Μίκελ, Μάτιτς, Σίρλε, Φάμπρεγκας, Αζάρ (84' Ραμίρες), Ντρογκμπά (63' Ρεμί).