Προημιτελικά: Αποκλείστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε (1-2) για πρώτη φορά μετά το 1989 μέσα στο "Ολντ Τράφορντ" και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει την Κάρντιφ. Στον άλλον ημιτελικό θα παίξουν Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ.

Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον επέλεξε να ξεκουράσει τους βασικούς του και το πλήρωσε ακριβά. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε σχέση με την ομάδα που παρέταξε κόντρα στη Νιούκαστλ-το περασμένο Σάββατο-έκανε 10 αλλαγές.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές ευκαιρίες, ενώ στο 50' ο Βαλέντσια είχε δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0. Οι "κόκκινοι διάβολοι" είδαν τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να κρατά το 0-0 και σε δύο προσπάθειες του Πράις.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άμπροουζ έδωσε προβάδισμα στην Πάλας στο 65', με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μακέντα ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Λονδρέζους να πανηγυρίζουν την πρόκριση με κεφαλιά του Μάρεϊ (98')