17η αγων.: Ισοπαλία με νικήτρια την Τότεναμ

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε το ντέρμπι το ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Τότεναμ και την Τσέλσι, διατήρησαν το +2 τα "σπιρούνια".

Η Τότεναμ προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με τον Αντεμπαγιόρ και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να πάρει το τρίποντο στο ντέρμπι και να πάει στο +5 από την Τσέλσι, που την ακολουθεί, στη μάχη για το Champions League.

Η Τσέλσι πίεσε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, από προσπάθεια του Ασλεϊ Κόουλ (στην αρχή της φάσης κάνει πεντακάθαρο χέρι), έγινε η μπαλιά στον ο οποίος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ενα σκορ που θα μπορούσε να αλλάξει στις καθυστερήσεις του αγώνα και στη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αντεμπαγιόρ. Εστω κι έτσι, όμως, η Τότεναμ διατήρησε το προβάδισμα των δύο πόντων έναντι των "μπλε" του Λονδίνου.