21η αγ.: Μόνη στην κορυφή η Τσέλσι, νίκη η Λίβερπουλ στις διακοπές του Στέρλινγκ (VIDEOS)

Η Τσέλσι συνάντησε δυσκολίες κόντρα στην Νιούκαστλ, όμως νίκησε 2-0 κι έμεινε μόνη στην κορυφή της Premier, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ". Χωρίς τον Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος απολαμβάνει τις διακοπές του στην Τζαμάικα (!), η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Σάντερλαντ στο "Στάδιο του Φωτός".

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οσκάρ, ο οποίος έβαλε ένα γκολ κι ετοίμασε άλλο ένα, η Τσέλσι επικράτησε 2-0 της Νιούκαστλ στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και επανήλθε στις νίκες μετά από δύο απώλειες.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο τιμώρησε τους Τιμπό Κουρτουά και Τιμ Κέιχιλ για τα πέντε γκολ από την Τότεναμ, δίνοντας φανέλα βασικού στους Πετρ Τσεχ και Κιρτ Ζουμά, αλλά στο πρώτο ημίχρονο η άμυνα των "μπλε" ήταν πολύ νευρική και απειλήθηκε ουκ ολίγες φορές.

Ο τραυματισμός του Θέσαρ Αθπιλικουέτα άγχωσε ακόμα περισσότερο τον "Special One", ωστόσο λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Γουίλιαν εκτέλεσε γρήγορα ένα κόρνερ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Νιούκαστλ, ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς γύρισε και ο επερχόμενος Οσκάρ άνοιξε το σκορ.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 59ο λεπτό, όταν μετά από υποδειγματική ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Ντιέγκο Κόστα κινήθηκε παράλληλα εντός περιοχής και νίκησε με πλασέ τον Τιμ Κρουλ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Αθπιλικουέτα (37' Φιλίπε Λουίς), Φάμπρεγκας, Μάτιτς, Γουίλιαν, Οσκάρ (79' Ραμίρες), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα (84' Ρεμί).

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Γιάνμαατ, Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Ντάμετ, Ανίτα, Κόλμπακ, Καμπελά, Σισοκό (84' Ριβιέρ), Γκουφράν (63' Σάμι Αμεόμπι), Αγιόσε Πέρες.

Το γκολ του Οσκάρ

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα

Η παράδοση που θέλει την Μάντσεστερ Σίτι να μην επικρατεί εκτός έδρας όταν δεν αγωνίζεται ο Γιάγια Τουρέ (σ.σ. η τελευταία νίκη είχε επιτευχθεί τον Ιανουάριο του 2013) συνεχίστηκε, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Έβερτον.

Η αστοχία των "πολιτών" ήταν χαρακτηριστική (δύο σουτ προς την εστία σε 18 τελικές), ωστόσο όταν ο Φερναντίνιο ευνοούνταν από τις κόντρες στη φάση του 74ου λεπτού, δίνοντας τους το προβάδισμα, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που πίστεψαν ότι τα "ζαχαρωτά" θα υποστούν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, που νωρίτερα είχαν χάσει κλασική ευκαιρία με τον Ρομέλου Λουκάκου και είχαν δοκάρι με τον Σίμους Κόουλμαν, ισοφάρισαν στο78' με κεφαλιά του Στίβεν Νέισμιθ, υποχρεώνοντας την Μάντσεστερ Σίτι στη δεύτερη απώλεια σε τρεις αναμετρήσεις.

Η επιστροφή του Σέρχιο Αγκουέρο (αγωνίστηκε ως αναπληρωματικός από το 67ο λεπτό κι έπειτα) ήταν το μοναδικό χαρμόσυνο γεγονός για τους "πολίτες", οι οποίοι βρίσκονται ξανά στο -2 από την Τσέλσι.

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Στόουνς, Τζαγκιέλκα, Μπέινς, Μπέσιτς, Μπάρι, Μακγκίντι (77' Μιραλάς), Μπάρκλεϊ, Νέισμιθ, Λουκάκου.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κλισί, Φερναντίνιο (82' Λάμπαρντ), Φερνάντο, Νάβας, Σίλβα, Νασρί (92' Κολάροβ), Γιόβετιτς (67' Αγκουέρο).

Το γκολ του Φερναντίνιο

Το γκολ του Νέισμιθ

Τη στιγμή που, όπως αποδεικνύει η παρακάτω φωτογραφία, ο Ραχίμ Στέρλινγκ καλοπερνούσε στην Τζαμάικα, η Λίβερπουλ έφευγε νικήτρια από το "Στάδιο του Φωτός" με 1-0 επί της Σάντερλαντ.

Σύμφωνα με τα αγγλικά δημοσιεύματα, ο νεαρός μεσοεπιθετικός πήρε άδεια για να ξεκουραστεί και αν κρίνει κανείς από τα λεγόμενα του Μπρένταν Ρότζερς "είναι το τελευταίο ματς που χάνει, θα επιστρέψει στις προπονήσεις την επόμενη εβδομάδα", δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους φίλους των "κόκκινων".

Παρά τις απουσίες των Στέρλινγκ και Άνταμ Λαλάνα, η Λίβερπουλ κυριάρχησε στο "Στάδιο του Φωτός", κακώς δεν της δόθηκε πέναλτι στο 3ο λεπτό (ανατροπή Λάζαρ Μάρκοβιτς από τον Γουές Μπράουν) και προηγήθηκε στο 9' χάρη στο πρώτο γκολ του Μάρκοβιτς στο πρωτάθλημα.

Ο τρομερός Μάρκοβιτς αποπειράθηκε να σημειώσει το γκολ της χρονιάς στο 29ο λεπτό, αλλά το τρομερό εναέριο πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοστέλ Παντιλιμόν, ενώ στο 38ο το δυνατό σουτ του Στίβεν Τζέραρντ πέρασε άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει έχασε στο 43ο λεπτό ο Φάμπιο Μπορίνι, ωστόσο η τραβηγμένη αποβολή του Λάιαμ Μπρίντκατ στο 48' και το γεγονός ότι η "βολίδα" του Άνταμ Τζόνσον στο 52' σταμάτησε στο δοκάρι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σάντερλαντ (4-5-1): Παντιλιμόν, Βεργκίνι, Οσέι, Μπράουν, Φαν Άανχολτ, Μπρίντκατ, Τζόνσον (86' Μαντρό), Λάρσον, Ζόρντι Γκόμες, Τζιακερίνι (77' Μπάκλεϊ), Γουίκαμ (77' Γκρέιαμ).

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Σακό, Μάρκοβιτς, Χέντερσον, Λούκας, Μορένο, Τζέραρντ (46' Λόβρεν), Μπορίνι (67' Μπαλοτέλι), Κουτίνιο.

Το γκολ του Μάρκοβιτς

# Η Λίβερπουλ νίκησε σε δύο σερί εκτός έδρας ματς με 1-0 για πρώτη φορά από το φθινόπωρο του 1976

# Η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα μετά από την Μπλάκμπερν της σεζόν 1994-95 που σημειώνει δύο ή περισσότερα γκολ στα πρώτα 10 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος

# Η Τότεναμ έφτασε τις 300 ήττες στην Premier και μόνο η Έβερτον έχει περισσότερες (306)