23η αγ.: Καθάρισε ο Σίλβα για τη Σίτι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταβίδ Σίλβα, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-0 της Φούλαμ και συνέχισε το νικηφόρο σερί της. "Πεντάρα" της Λίβερπουλ στη Νόριτς.

Ενενήντα πέντε δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Νταβίδ Σίλβα για να δώσει το προβάδισμα στη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Μαρκ Σβάρτσερ απέκρουσε το σουτ του Έντιν Τζέκο, αλλά στην επαναφορά, ο Ισπανός μέσος δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την εστία της Φούλαμ. Η ομάδα του Γιώργου Καραγκούνη, πάντως, άφησε πίσω της το κακό ξεκίνημα και ισορρόπησε το παιχνίδι.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας δεν ήταν καλοί στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο τραυματισμός του Πάμπλο Σαμπαλέτα προσέθεσε ακόμη έναν πονοκέφαλο στον Ρομπέρτο Μαντσίνι. Ο τελευταίος ηρέμησε μόνο όταν ο Σίλβα έκανε το 2-0 στο 69ο λεπτό, μετά από ασίστ του κορυφαίου στο αποψινό παιχνίδι Κάρλος Τέβες.

Την καλύτερη εφετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε η Λίβερπουλ, η οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ τη Νόριτς. Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και έναν... αυτόχειρα περιελάμβανε η αναμέτρηση του "Άνφιλντ".

Ο Τζόρνταν Χέντερσον άνοιξε το σκορ με ωραίο βολέ στο 26ο λεπτό, ο Λουίς Σουάρες διπλασίασε τα τέρματα των "κόκκινων" με πλασέ στο 36ο, ο Ντάνιελ Στάριτζ έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή με εξ επαφής προσπάθεια στο 59ο, ο Στίβεν Τζέραρντ έβαλε το πρώτο του γκολ εν έτει 2013 με δυνατό σουτ (στο 66'), ενώ ο Ράιαν Μπένετ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ στο 74'.

# "Δεν είσαι ικανός ούτε για να λουστείς", φώναξαν οι οπαδοί της Μάντσεστερ Σίτι στον τερματοφύλακα τους, Τζο Χαρτ, ο οποίος πρωταγωνίστησε σε διαφήμιση για σαμπουάν! Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι ο επίσημος λογαριασμός της αγγλικής ομάδας το έκανε tweet! Για του λόγου το αληθές...

# Από τις 25 Οκτωβρίου 2011 και το παιχνίδι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Άλντερσοτ είχε να σκοράρει ο Μάικλ Όουεν. Το τελευταίο γκολ του στην Premier League είχε σημειωθεί τον Μάιο του 2011. Συν τοις άλλοις, έγινε ο 7ος παίκτης που φτάνει τα 150 γκολ στο πρωτάθλημα.

# Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Δέχθηκε, μάλιστα, την πρώτη κίτρινη κάρτα της αναμέτρησης (στο 24' για φάουλ στον Σίλβα).

# Ο Ντάνιελ Στάριτζ μετρά 3 γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Ως παίκτης της Τσέλσι είχε σκοράρει 2 φορές σε 12 παιχνίδια της εφετινής σεζόν. Σημειώνεται πως μέχρι σήμερα μόνο ο Νάιτζελ Κλαφ τον Αύγουστο του 1993 και ο Μίλαν Μπάρος τον Σεπτέμβριο του 2002 είχαν βρει δίχτυα στις πρώτες 2 εμφανίσεις τους με τους "κόκκινους".

# Από τον Ιανουάριο του 1999 είχε να σκοράρει με 5 διαφορετικούς παίκτες η Λίβερπουλ. Τότε οι Ρόμπι Φάουλερ (3 γκολ), Ντομινίκ Ματέο, Τζέιμι Κάραχερ, Μάικλ Όουεν και Ντέιβιντ Τόμπσον είχαν διαμορφώσει το εκκωφαντικό 7-1 επί της Σαουθάμπτον.

# Σε ηλικία 19 ετών και 270 ημερών, ο Μπεν Ντέιβις έβαλε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ και έγινε ο νεότερος σκόρερ της Σουόνσι στο πρωτάθλημα.