32η αγ.: Με Ροσίτσκι για το Champions League η Άρσεναλ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ροσίτσκι, η Άρσεναλ των 10 παικτών επικράτησε 2-1 της Γουέστ Μπρομ στο "Hawthorns" και έκανε μεγάλο βήμα για το πλασάρισμα σε μία εκ των θέσεων που οδηγεί στο Champions League.

O Τσέχος μέσος απέκρουσε πάνω στη γραμμή μία προσπάθεια του Κλαούντιο Γιάκομπ προτού ανοίξει το σκορ στο 20ό λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι και διπλασιάσει τα γκολ της Άρσεναλ στο 50ό με διπλή προσπάθεια.

Οι ελπίδες της Γουέστ Μπρομ για θετικό αποτέλεσμα αναπτερώθηκαν στο 71ο λεπτό όταν ο Περ Μέρτεσακερ υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε, ενώ ο Τζέιμς Μόρισον μείωσε από την άσπρη βούλα. Τελικά η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έφτασε τις 6 νίκες στα τελευταία 7 παιχνίδια και βρίσκονται ένα βαθμό πάνω από την Τσέλσι, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο.

# Ο Γκάμπι Αγκμπονλαχόρ σημείωσε το 60ό του γκολ στην Premier και συγκατοικεί στην πρώτη θέση των σκόρερ της Άστον Βίλα (στην Premier) με τον Ντουάιτ Γιορκ.

# Η Σαουθάμπτον έφτασε τις 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο του 2003.

# Ο Άνταμ Λαλάνα έφτασε τα 50 γκολ με την Σαουθάμπτον.

# Ο εξτρέμ Ρόμπερτ Σνόντγκρας σκόραρε μετά από 20 ώρες και 43 λεπτά σε αγώνα Premier.