4η αγ.: Η Άστον Βίλα "άλωσε" το "Άνφιλντ", 4Χ4 ο Ντιέγκο Κόστα (VIDEOS)

Το γρήγορο γκολ του Γκάμπριελ Αγκμπονλαχόρ στο "Άνφιλντ" έδωσε το προβάδισμα και μαζί τη νίκη στην Άστον Βίλα (1-0 την Λίβερπουλ). Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Κόστα η Τσέλσι επικράτησε 4-2 της Σουόνσι κι έκανε το "τέσσερα στα τέσσερα", ενώ ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Άρσεναλ και της Μάντσεστερ Σίτι. Ντεμπούτο ο Γιώργος Σαμαράς με τη φανέλα της Γουέστ Μπρομ.

Κατώτερη των περιστάσεων αποδείχθηκε η Λίβερπουλ στην αναμέτρηση του "Άνφιλντ" με την Άστον Βίλα και, βέβαια, οι απουσίες (Ντάνιελ Στάριτζ, Εμρέ Τσαν, Τζο Άλεν) δεν αποτελούν άλλοθι για την ήττα με 1-0.

Δύο τελικές προσπάθειες του Λάζαρ Μάρκοβιτς στα πρώτα λεπτά κι άλλα δύο σουτ εκτός περιοχής από Άνταμ Λαλάνα, Μάριο Μπαλοτέλι ήταν οι καλές φάσεις των "κόκκινων" στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ο Φιλίπε Κουτίνιο σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με δυνατό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Άστον Βίλα κατέγραψε πολλές λάθος πάσες και μόλις τρεις αξιόλογες προσπάθειες, ενώ δεν κράτησε μπάλα, αλλά η Λίβερπουλ βρέθηκε σε τραγική μέρα και η δεύτερη εντός έδρας ήττα της στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις με τους "χωριάτες" χαρακτηρίζεται φυσιολογική.

Λίβερπουλ (4-5-1): Μινιολέ, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Μανκίγιο, Λαλάνα (61' Στέρλινγκ), Χέντερσον, Κουτίνιο, Μάρκοβιτς (71' Μπορίνι), Τζέραρντ, Μπαλοτέλι (71' Λάμπερτ).

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Σισοκό, Μπέικερ, Χάτον, Σεντέρος, Γουέστγουντ, Ντελφ, Κλέβερλι (86' Σάντσες), Βάιμαν (72' Ενζογκμπιά), Ρίτσαρντσον, Αγκμπονλαχόρ (91' Μπεντ)

Ντιέγκο Κόστα, εσύ σούπερ σταρ

Το αυτογκόλ του Τζον Τέρι στο 11ο λεπτό έβαλε δύσκολα στην Τσέλσι, η οποία όμως ευτύχησε να έχει σε δαιμονιώδη μέρα τον Ντιέγκο Κόστα και εν τέλει να πανηγυρίσε τη νίκη με 4-2 επί της Σουόνσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ".

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουκ ολίγες φορές για δεύτερο γκολ, αλλά ο Ισπανός επιθετικός ήταν ασταμάτητος και με τρία γκολ (στο 45', το 56' και το 67'), έβαλε σε θέση οδηγού τους "μπλε". Όταν, μάλιστα, ο νεοεισελθών Ρεμί (είχε αντικαταστήσει τον Κόστα) σκόραρε στο 81', η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, παρά τη μείωση από τον Τζόντζο Σέλβεϊ στο 86'.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγκας (82' Σαλάχ), Μάτιτς, Σίρλε (45' Ραμίρες), Οσκάρ, Αζάρ, Κόστα (72' Ρεμί).

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Ράνχελ, Αμάτ (46' Φερνάντες), Γουίλιαμς, Τέιλορ, Σέλβεϊ, Κι, Ντάιερ, Σίγκουρτσον, Ρούτλετζ (66' Μοντέρο), Γκομίς (76' Μπονί).

Ισόπαλο το ντέρμπι του "Έμιρεϊτς"

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι του "Έμιρεϊτς" μεταξύ της Άρσεναλ και της Μάντσεστερ Σίτι για την 4η αγωνιστική της Premier League. Ένα δοκάρι οι γηπεδούχοι, δύο οι φιλοξενούμενοι.

Η Άρσεναλ ήταν πιο επιθετική στο ξεκίνημα και είχε δοκάρι στο 12ο λεπτό με τον Ντάνι Γουέλμπεκ (σε τετ-α-τετ με τον Τζο Χαρτ), γρήγορα όμως η Μάντσεστερ Σίτι, παρά την απουσία του Γιάγια Τουρέ, ισορρόπησε την κατάσταση και προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με πλασέ του Σέρχιο Αγουέρο. Στο ημίχρονο ο Μανουέλ Πελεγκρίνι αντικατέστησε το μετριότατο, στο ντεμπούτο του, Φρανκ Λάμπαρντ και δικαιώθηκε, αφού ο Σαμίρ Νασρί βελτίωσε την εικόνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχασαν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ.

Εντούτοις, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με πρωταγωνιστή τον Τζακ Γουίλσιρ, που σκόραρε στο 63ο λεπτό κι έδωσε την ασίστ στον Αλέξις Σάντσες για το 2-1 στο 74ο λεπτό. Ο τραυματισμός του Ματιέ Ντεμπισί αποσυντόνισε την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε με κεφαλιά του Μάρτιν Ντεμιτσέλις στο 83ο λεπτό (έπειτα από κόρνερ), ενώ κατέγραψε δύο δοκάρια: στο 87ο λεπτό με τον Αλεκσάνταρ Κολάροβ και στο 93ο σε κόντρα του Λοράν Κοσιελνί με τον Έντιν Τζέκο.

Άρσεναλ (4-1-4-1): Στσέζνι, Ντεμπισί (81' Τσέιμπερς), Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Γουίλσιρ, Ράμσεϊ, Εζίλ, Σάντσες, Γουέλμπεκ.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Λάμπαρντ (45' Νασρί), Φερναντίνιο (77' Κολάροβ), Νάβας, Μίλνερ, Σίλβα, Αγουέρο (67' Τζέκο).

# Ο Ντιέγκο Κόστα έγινε ο πρώτος παίκτης της Τσέλσι μετά τον Τζακ Μέρεντιθ (1928) που σκοράρει στα πρώτα τέσσερα ματς του πρωταθλήματος. Παράλληλα, έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Premier πετυχαίνει κάτι τέτοιο μετά τον Μίκι Κουίν. Συνολικά έχει βάλει επτά γκολ, ήτοι περισσότερα από τις 11 εκ των 20 ομάδων του πρωταθλήματος.

# Η Άρσεναλ είναι ανίκητη στα τελευταία 20 ματς πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το σερί των 25 από τον Απρίλιο του 2007 έως τον Αύγουστο του 2008.

# Ο Γιώργος Σαμαράς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Γουέστ Μπρομ. Συγκεκριμένα αντικατέστησε τον Μπράουν Ιντέγε στο 70ό λεπτό.

# Η Άστον Βίλα νίκησε στα πρώτα δύο εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος χωρίς να δεχθεί γκολ για μόλις δεύτερη φορά στην ιστορία της. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 1892-93!