5η αγων.: Ήρωας της Έβερτον ο Βέλλιος, πάλι τα ίδια η Άρσεναλ

Με γκολ του Απόστολου Βέλλιου στο 84ο λεπτό, η Έβερτον έφτασε στη νίκη-ανατροπή επί της Γουίγκαν. Αντίθετα, η Άρσεναλ αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, γνώρισε την ήττα από την Μπλάκμπερν με 4-3.

Ο Έλληνας άσος σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Χίμπερτ, χαρίζοντας στα "ζαχαρωτά" την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Να σημειωθεί πως ο νεαρός "κιτρινίστηκε" τέσσερα λεπτά μετά το τέρμα του, για αντιαθλητική ενέργεια που έκανε πάνω στον φαν Άανχολτ.

Η Γουίγκαν είχε προηγηθεί στο 31' με τον ντι Σάντο, ενώ η Έβερτον είχε ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με τον Γιαγκιέλκα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντρέντε, ο οποίος σκόραρε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, Άρσεναλ τα μούσκεψε στο "Ιγουντ Παρκ" γνωρίζοντας την ήττα με 4-3 από την Μπλάκμπερν.

Οι Λονδρέζοι προδόθηκαν από τις αμυντικές της αδυναμίες καθώς έβαλαν οι ίδιοι δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα τους (μία ο Σονγκ και μία ο Κοσιελνί). Ετσι το προβάδισμα που πήρε δύο φορές (στο 10' με το γκολ του Ζερβινιό και στο 34' με τον Αρτέτα) πετάχθηκε στα σκουπίδια στο δεύτερο ημίχρονο όταν σε διάστημα 18 λεπτών δέχθηκε 3 γκολ.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βενγκέρ ήταν να μειώσει σε 4-3 με το γκολ του Σαμάκ στο 85' και να χάσουν μεγάλες ευκαιρία για την ισοφάριση στο 92' με τον Μερτεσάκερ και στο 93' με τον φαν Πέρσι.

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Άστον Βίλα και Νιούκαστλ. Οι "χωριάτες" άνοιξαν το σκορ στο 13' με κοντινό πλασέ του Αγκμπονλαχόρ και οι "καρακάξες" ισοφάρισαν στο 57' με διπλή προσπάθεια του Μπεστ, ο οποίος ξεκίνησε τη φάση ευρισκόμενος σε οριακή θέση οφ σάιντ).

Σε περίπατο μετέτρεψε το -θεωρητικά- δύσκολο ματς με την Γουλβς η ΚΠΡ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8' με κοντινό, γυριστό πλασέ του Μπάρτον και διπλασίασαν τα τέρματά τους δύο λεπτά αργότερα με φαλτσαριστό σουτ του Φορλίν από τα 25 μέτρα. Ο Κάμπελ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λέπτου.

Με πανηγυρικό τρόπο πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα η Σουόνσι. Οι Ουαλοί επιβλήθηκαν με 3-0 της Γουέστ Μπρομ χάρη στα τέρματα των Σινκλέρ, Λίτα και Ντάιερ.

Το πρώτο της "τρίποντο" πανηγύρισε και η Νόριτς, η οποία πήρε παλληκαρίσιο διπλό στο "Ρίμποκ". Μέσα ένα πεντάλεπτο (37'-42'), τα "καναρίνια" πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους Πίλκινγκτον και Τζόνσον, ενώ η Μπόλτον, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πετρόφ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο 17/09

Μπλάκμπερν - Άρσεναλ 4-3 (25', 59' Γιακούμπου, 50' αυτ. Σονγκ, 68' αυτ. Κοσιελνί / 10' Ζερβινιό, 34' Αρτέτα, 85' Σαμάκ)

Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 1-1 (13' Αγκμπονλαχόρ / 57' Μπεστ)

Μπόλτον - Νόριτς 1-2 (64' πεν. Πετρόφ / 37' Πίλκινγκτον, 42' Τζόνσον)

Έβερτον - Γουίγκαν 3-1 (33' Γιαγκιέλκα, 84' Βέλλιος, 98' Ντρέντε / 31' ντι Σάντο)

Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (14' πεν. Σινκλέρ, 24' Λίτα, 49' Ντάιερ)

Γουλβς - ΚΠΡ 0-3 (8' Μπάρτον, 10' Φορλίν, 87' Κάμπελ)