1η αγ.: Σκόνταψε η Άρσεναλ, βαριά ήττα η Λίβερπουλ

Με το αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο εφετινό πρωτάθλημα Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Οι μεν "κανονιέρηδες" αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ με τη Σάντερλαντ, ενώ οι "κόκκινοι" ηττήθηκαν 3-0 από τη Γουέστ Μπρόμιτς. Εμφατικές νίκες για Σουόνσι και Φούλαμ. Όλα τα ματς.

Η Άρσεναλ σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο και χρειάστηκε να μπει ως αλλαγή ο Ολιβιέ Ζιρού (στο 64' αντί του Ποντόλσκι) για να αυξηθούν οι επισκέψεις στα καρέ του Μινιολέ, ο οποίος είδε την μπάλα να περνάει ξυστά από το δεξί του δοκάρι στο 18ο λεπτό (σουτ Καθόρλα). Οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε ο πρώτος σκόρερ του περυσινού Championnat έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν τελείως άστοχο. Ως εκ τούτου οι "κανονιέρηδες" δεν σκόραραν για δεύτερη συνεχόμενη πρεμιέρα κι ενώ είχαν βρει δίχτυα σε όλες τις προηγούμενες από τότε που ανέλαβε ο Αρσέν Βενγκέρ!

Θύμα της Γουέστ Μπρόμιτς έπεσε η Λίβερπουλ και μάλιστα με το βαρύ 3-0. Οι γηπεδούχοι, που ενισχύθηκαν σημαντικά στο μεταγραφικό κομμάτι, άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό με ένα καταπληκτικό βολέ του Γκέρα. Στο 58' ο Άγκερ υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε, αλλά ο παίκτης που το κέρδισε (Σέιν Λονγκ) δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρέινα από τα έντεκα βήματα. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Λονγκ ξανακέρδισε πέναλτι, από τον Σκρτελ, και ο Οντεμβίγκι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Τα πάντα κρίθηκαν στο 77' όταν ο νεοαποκτηθείς Λουκάκου, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 68', έκανε το 3-0 με κοντινή κεφαλιά. Έτσι συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τους "κόκκινους" να δυσκολεύονται σε πρεμιέρες (δύο νίκες στις τελευταίες 10 σεζόν), ενώ στον αντίποδα η Γουέστ Μπρομ νίκησε για πρώτη φορά σε πρεμιέρα από τον Αύγουστο του 1978! (είχαν προηγηθεί 13 αποτυχημένες προσπάθειες).

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Μίτσου, η Σουόνσι συνέτριψε 5-0 την ΚΠΡ στο "Loftus Road". Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με διαγώνιο σουτ (φέρει μεγάλη ευθύνη ο Γκριν) και έγινε ο πρώτος Ισπανός που σκοράρει το παρθενικό γκολ της σεζόν στην Premier League. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 53' με προσπάθεια από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντάιερ (σκόραρε στο 63' και το 71'). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σινκλέρ, εννέα λεπτά πριν από το τέλος. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι πέρυσι η ουαλική ομάδα δεν είχε σκοράρει στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και φέτος έβαλε πέντε γκολ στην πρεμιέρα!

Υπό το βλέμμα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον και του Ρόι Χόντσον (οι δύο άνδρες είχαν εγκάρδια συνομιλία), η Φούλαμ φιλοδώρησε με πέντε γκολ τη Νόριτς. Ο Ντάμιεν Νταφ άνοιξε το χορό των γκολ στο 26ο λεπτό (ο Ιρλανδός έχει σκοράρει στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έχει ξεκινήσει βασικός κόντρα στα "καναρίνια") κι έπειτα τη σκυτάλη πήρε ο Πέτριτς (στο 41' και το 54'). Στο 66ο λεπτό ο Κατσανίκλιτς έκανε το 4-0, ενώ τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Σίντγουελ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άνταμ Λε Φόντρι στο τελευταίο λεπτό, η Ρέντινγκ έσωσε την παρτίδα κόντρα στη Στόουκ και συνδύασε με βαθμό την επιστροφή της στην Premier έπειτα από τέσσερα χρόνια απουσίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 34ο λεπτό με ένα "δώρο" του Φεντερίτσι, ο οποίος δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει την προσπάθεια του Κάιτλι, ενώ η ισοφάριση προήλθε από το αντικανονικό μαρκάρισμα του Γουάιτχεντ στον ΜακΚλίρι. Ο διαιτητής Φρεντ καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον Άγγλο μέσο.

Νικηφόρο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Γουέστ Χαμ στο φετινό πρωτάθλημα, αφού η Άστον Βίλα δεν είχε επιθετικές λύσεις. Κορυφαίος των νικητών ήταν ένας πρώην παίκτης των "χωριατών", ο Τζέιμς Κόλινς και σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Κέβιν Νόλαν, ο οποίος δέχθηκε την ασίστ του Ρικάρντο Βαζ Τε (τέως παίκτης του Πανιωνίου). Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για ένα σπρώξιμο του Ρον Φλαρ στον Κάρλτον Κόουλ, αλλά ο διαιτητής Ντιν ήταν αμετάπειστος.

Στο τελευταίο, χρονικά, ματς της ημέρας η Νιούκαστλ επικράτησε 2-1 της Τότεναμ, έχοντας στο πλευρό της και την τύχη. Οι "καρακάξες" έχασαν καλή ευκαιρία με τον Ντεμπά Μπα στο 22ο λεπτό, αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια (με σουτ του Ντεφό στο 32' και κεφαλιά του Μπέιλ στο 36'). Τελικά η προσεχής αντίπαλος του Ατρομήτου στα πλέι οφ του Europa League άνοιξε το σκορ με πανέμορφο τεχνικό σουτ του Ντεμπά Μπα. Στο 76' φάνηκε ότι θα αποδοθεί δικαιοσύνη, αφού ο Ντεφό ισοφάρισε με εξ επαφής προσπάθεια, τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, ο Μπεν Αρφά εκτέλεσε εύστοχα που κέρδισε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.