3η αγ.: Τα χρειάστηκε η Τσέλσι

Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70ό λεπτό, η Τσέλσι επικράτησε 4-2 της Ρέντινγκ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής και διπλασίασε τις νίκες της στην Premier League.

Ο αγώνας διεξήχθη μιάμισι εβδομάδα πριν από την τέλεση της 3ης αγωνιστικής επειδή την επόμενη Παρασκευή (31/08), οι "μπλε" θα αντιμετωπίσουν την Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν στο 18' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λάμπαρντ (είχε σκοράρει με τον ίδιο τρόπο και στην πρεμιέρα), αλλά μέσα σε ένα τετράλεπτο η Ρέντινγκ ανέτρεψε τα δεδομένα. Στο 25' ο Πογκρέμπνιακ με κεφαλιά στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 29' ο Τσεχ έκανε δώρο το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων, το οποίο προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Γκάθρι.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών παιχνιδιού, ο Φεντερίτσι... ανταπέδωσε το δώρο του Τσεχ, αφού δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ένα φαλτσαριστό, αλλά -θεωρητικά- εύκολο σουτ του Κέιχιλ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Τσέλσι ενέτεινε την πίεσή της προς τα αντίπαλα καρέ.

Έπειτα από μία καλή ευκαιρία του Μάτα στο 79', οι "μπλε" άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο Τόρες σε κενή εστία τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ιβάνοβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι ο Φεντερίτσι είχε εγκαταλείψει την εστία του για να συμβάλει στην προσπάθεια ισοφάρισης που έκανε η Ρέντινγκ.

Ενδιαφέρουν...

Η Τσέλσι δεν έχει ηττηθεί ποτέ εντός έδρας από τη Ρέντινγκ, ενώ η τελευταία νίκη της ομάδας του Μπέρκσαϊρ επετεύχθη το Μάρτιο του 1930, με 3-1, σε αγώνα για την Division Two.

Η Τσέλσι είναι ανίκητη στα τελευταία 34 εντός έδρας παιχνίδια με ομάδες που προβιβάστηκαν. Τον Απρίλιο του 2001 η Τσάρλτον είχε επικρατήσει 1-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ".

Ο Φερνάντο Τόρες συνδύασε με γκολ την 150ή του συμμετοχή στην Premier League. Συνολικά έχει σημειώσει 73 τέρματα.

Μόνο ο Άλαν Σίρερ έχει βάλει περισσότερα γκολ με πέναλτι στην Premier από τον Φρανκ Λάμπαρντ. Ο παλαίμαχος άσος ευστόχησε σε 56 προσπάθειες, ενώ ο μέσος της Τσέλσι σε 39 (μέχρι στιγμής).