9η αγ.: Γκολ ο Τέβες, νίκη η Σίτι

Ο Κάρλος Τέβες σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά την 1η Σεπτεμβρίου και χάρισε στη Μάντσεστερ Σίτι τη νίκη επί της Σουόνσι (1-0). Πρόκειται για την αναμέτρηση με τη μεγαλύτερη διάρκεια στην ιστορία της Premier, αφού δόθηκαν 13 λεπτά καθυστερήσεων!

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Σίτι οφ Μάντσεστερ"... υποχρέωσε πολλούς χρήστες του twitter να ανατρέξουν στο παρελθόν για να θυμηθούν ποιο ήταν το πιο βαρετό παιχνίδι που έχουν παρακολουθήσει. Λίγα λεπτά πριν από το τέλος του, ο Χαρτ έκανε σωτήρια έξοδο, μην επιτρέποντας στον Μίτσου να χριστεί σκόρερ.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, πάντως, ήταν διαφορετική. Ο Μπαλοτέλι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 51' και δέκα λεπτά αργότερα, ο Κάρλος Τέβες με ένα καλοζυγισμένο, μακρινό σουτ, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Φορμ.

Οι τραυματισμοί των Φορμ και Ρίτσαρντς είχαν ως αποτέλεσμα να δοθούν 13 λεπτά καθυστερήσεων, διάστημα στο οποίο η Σουόνσι πίεσε χωρίς αποτέλεσμα για την ισοφάριση. Η προσπάθεια του Κι Σουνγκ-Γεούνγκ δεν βρήκε στόχο στο 97' και η Σίτι πανηγύρισε μία ακόμη εντός έδρας νίκη.

Το περιπετειώδες γκολ του Μίκελ Αρτέτα στο 84ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Άρσεναλ επί της ΚΠΡ του 100άρη Τζιμπρίλ Σισέ. Τραυματίστηκε ο Ζερβίνιο, αγωνίστηκε μετά από 524 ημέρες ο Γουίλσιρ.

Η αναμέτρηση του "Έμιρεϊτς" ήταν πολύ ανοικτή στο πρώτο τέταρτο. Οι "κανονιέρηδες" είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 10ο λεπτό αν η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Άαρον Ράμσεϊ δεν τράνταζε το οριζόντιο δοκάρι του Ζούλιο Σέζαρ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Πέραν ενός σουτ του Ζιρού (στο 30') και ενός του Αντρέ Σάντος (στο 45') η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να επιβληθεί της ουραγού ΚΠΡ, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση. Από το 55' οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, ενώ ο Αρσέν Βενγκέρ έκανε ό,τι μπορούσε από τον πάγκο (στο 67' πέρασε τον Γουόλκοτ και στο 71' τον Ζερβίνιο).

Η αποβολή του Μπιά στο 80ό λεπτό (για σκληρό μαρκάρισμα στον Βερμάελεν) έδωσε ώθηση στην Άρσεναλ, η οποία πήρε τη νίκη στο 84' με γκολ του Αρτέτα, έπειτα από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, πάντως, οι Γρανέρο και Μακί έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

# Ο Τζιμπρίλ Σισέ συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στην Premier League.

# Η Άστον Βίλα έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία 19 ματς πρωταθλήματος

# Η Νόριτς ήταν μέχρι σήμερα η μοναδική ομάδα που δεν είχε σκοράρει από στημένη φάση.

# Ο Τζακ Γουίλσιρ επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της Άρσεναλ σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 524 ημέρες. Στο πρώτο μέρος του αγώνα με την ΚΠΡ, μάλιστα, έκανε 33/33 επιτυχημένες πάσες.

# Ο Μικέλε Λάιγκερτγουντ έβαλε το 2ο του γκολ στην Premier 2.835 ημέρες μετά το πρώτο που είχε σημειωθεί το 2005.

# Τα 2 εφετινά γκολ του Ιβάν Ραμίς σημειώθηκαν κόντρα στη Γουέστ Χαμ - ένα για το League Cup και ένα για την Premier.

# Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, ο Άντον Φέρντιναντ φορούσε φανέλα με αντιρατσιστικό μήνυμα.

# Ο Τζόμπι ΜακΆνουφ έχει κάνει 4 ασίστ στο εφετινό πρωτάθλημα. Μόνο οι Αζάρ και Μάτα έχουν περισσότερες.

# Ο Κρις Μπέιρντ έχει βάλει στις 2 τελευταίες αγωνιστικές όσα γκολ δεν είχε βάλει στις 120 πρώτες του στην Premier. Είχε σκοράρει το νικητήριο γκολ κόντρα στην Άστον Βίλα.

# Η τελευταία νίκη της ΚΠΡ στην έδρα της Άρσεναλ σημειώθηκε την Πρωτοχρονιά του 1994. Ακολούθησαν 4 ισοπαλίες και 9 ήττες.

# Η ΚΠΡ έφτασε τις 9 αποβολές μέσα στο 2012 ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ των Έβερτον (1995) και Γουέστ Χαμ (1999).

# Η Μάντσεστερ Σίτι έχει σκοράρει στα 36 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος. Μόνο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Άρσεναλ και η Τσέλσι έχουν πετύχει μεγαλύτερα σερί.