26η αγ.: "Χαρακίρι" της Σίτι

Η τραγική στο αμυντικό κομμάτι Μάντσεστερ Σίτι ηττήθηκε 3-1 από τη Σαουθάμπτον στο "St Marys Stadium" και σε περίπτωση που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικήσει την Έβερτον, η μεταξύ τους διαφορά θα εκτοξευθεί στους 12 βαθμούς.

Η Σαουθάμπτον ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια. Ο Τζέισον Πάντσεον δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 7ο λεπτό, ενώ ο Στίβεν Ντέιβις εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Τζο Χαρτ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Το γκολ του Έντιν Τζέκο στο 39ο λεπτό αναπτέρωσε τις ελπίδες της Μάντσεστερ Σίτι για θετικό αποτέλεσμα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως, ο Γκάρεθ Μπάρι έβαλε ένα από τα πιο σπάνια αυτογκόλ της εφετινής σεζόν, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

Με αυτή τη νίκη η Σαουθάμπτον του Μαουρίτσιο Ποκετίνο αποσπάστηκε 6 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι κινδυνεύει να μείνει στο -12 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δώδεκα μόλις στροφές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η Τσέλσι δεν έπιασε σπουδαία απόδοση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Γουίγκαν, κατάφερε όμως, να πάρει το προβάδισμα στο 25ο λεπτό. Έπειτα από ένα ωραίο "τριγωνάκι" του Νταβίντ Λουίς, του Φερνάντο Τόρες και του Ραμίρες, ο τελευταίος πλάσαρε υποδειγματικά και άνοιξε το σκορ.

Από μία ωραία ενέργεια του Θέσαρ Αθπιλικουέτα προήλθε το δεύτερο γκολ της ομάδας του Ράφα Μπενίτεθ. Ο Βάσκος μπακ προωθήθηκε μετά από μία εκτέλεση φάουλ, απέφυγε ωραία τον αντίπαλό του, έκανε το γύρισμα στον Εντέν Αζάρ κι εκείνος έκανε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι ενδεχομένως να πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, αφού στην επόμενη κατεβασιά, ο Σον Μαλόνεϊ έπιασε στον ύπνο την άμυνά τους, απέφυγε τον Πετρ Τσεχ και από πλάγια θέση μείωσε. Παρόλα αυτά η Τσέλσι παραδειγματίστηκε από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, αφού αντί να δεχθεί γκολ, σκόραρε δύο φορές (με τους Φρανκ Λάμπαρντ και Μάρκο Μάριν) και έφτασε στο εντυπωσιακό 4-1.

Με γκολ του Σάντι Καθόρλα στο 35ο λεπτό, η Άρσεναλ νίκησε 1-0 τη Σάντερλαντ στο "Stadium of Light", παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περίπου μισή ώρα.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου αδικεί τους "κανονιέρηδες", οι οποίοι έπεσαν πάνω στον θετικότατο Σιμόν Μινιολέ. Προηγήθηκαν, πάντως, με διαγώνιο σουτ του Καθόρλα, έπειτα από συνεργασία των Τζακ Γουίλσιρ και Θίο Γουόλκοτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν εξελίχθηκε ομαλά για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, αφού στο 50ό λεπτό τραυματίστηκε ο Γουίλσιρ και στο 62ο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Καρλ Τζένκινσον. Ένα τέταρτο αργότερα ο Γουόλκοτ σημάδεψε το δοκάρι του Μινιολέ, χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο.

# Ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Σαουθάμπτον.

# Ο Γκάρεθ Μπάρι έβαλε το 2ο εφετινό του αυτογκόλ. Είχε σκοράρει εις βάρος της ομάδας του και στην εντός έδρας ήττα από την Άστον Βίλα με 4-2 για το League Cup.

# Η Μάντσεστερ Σίτι έγινε η 3η ομάδα που δέχεται 5.000 γκολ στην Premier, μετά την Έβερτον (5.953) και την Άστον Βίλα (5.863).

# Οι παίκτες της Γουίγκαν ζήτησαν πέναλτι στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, υποστηρίζοντας ότι το δυνατό σουτ του Ρόνι Σταμ βρήκε στο χέρι του Άσλεϊ Κόουλ.

# Για πρώτη φορά στην ιστορία της Premier σκόραραν 3 διαφορετικοί Ισπανοί σε ένα παιχνίδι (Μίτσου, Ράνχελ, Ερνάντες).

# Η τελευταία νίκη της Νόριτς επί της Φούλαμ επετεύχθη στις 29 Μαρτίου 1986 και, μάλιστα, σε αγώνα για τη 2η κατηγορία.

# Ο Γιώργος Καραγκούνης δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι του "Carrow Road".