27η αγ.: Ξέσπασε η Λίβερπουλ

Το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κόντρα στη Σουόνσι χάρισε στη Λίβερπουλ την πιο εύκολη νίκη της εφετινής σεζόν με 5-0, η οποία επετεύχθη μετά από πέντε απώλειες σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι "κόκκινοι" κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πριν ο Στίβεν Τζέραρντ ανοίξει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 34ο λεπτό, απώλεσαν ουκ ολίγες ευκαιρίες. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το γήπεδο έγινε κατηφορικό...

Μόλις δεκαπέντε δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Φιλίπε Κουτίνιο σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ (στη 2η συμμετοχή του), ενώ μετά από εξαιρετική επιθετική προσπάθεια στο 51', ο Χοσέ Ενρίκε έκανε το 3-0. Φυσικά ο Λουίς Σουάρες δεν θα μπορούσε να μην χριστεί σκόρερ σε ένα ματς που οι "κόκκινοι" βάζουν πέντε γκολ. Το έπραξε με ωραία προσπάθεια στο 56'.

Ένα τέταρτο αργότερα ο Ντάνιελ Στάριτζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ λίγες στιγμές αργότερα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό αριστερό πλασέ. Υπενθυμίζεται ότι αυτή η βαριά ήττα για τη Σουόνσι σημειώθηκε μία εβδομάδα πριν από τον τελικό του League Cup με την Μπράντφορντ.

# Η θριαμβευτική νίκη της Λίβερπουλ επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Φάμπιο Μπορίνι στο 85ο λεπτό. Σύμφωνα με τον Μπρένταν Ρότζερς, ενδέχεται να έχει υποστεί εξάρθρωση ώμου κάτι που σημαίνει ότι θα χάσει την υπόλοιπη σεζόν.

# Τριάντα τρεις τελικές προσπάθειες έκανε η Λίβερπουλ έναντι μόλις 4 της Σουόνσι.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Λίβερπουλ - Σουόνσι 5-0 ***

(34' πέν. Τζέραρντ, 46' Κουτίνιο, 50' Ενρίκε, 56' Σουάρες, 71' πέν. Στάριτζ)

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ (22:00)

*** H αναμέτρηση Λίβερπουλ-Σουόνσι διεξήχθη στις 17 Φεβρουαρίου εξαιτίας της συμμετοχής της ουαλικής ομάδας στον τελικό του League Cup.