28η αγ.: Ακόμα σκοράρουν Καγκάβα και Σουάρες

Ο Σίντζι Καγκάβα έγινε ο πρώτος Ασιάτης που έκανε χατ-τρικ στην Premier League και οδήγησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην εμφατική νίκη επί της Νόριτς με 4-0, ενώ ο Λουίς Σουάρες έπραξε αναλόγως και η Λίβερπουλ ξεπέρασε με το ίδιο σκορ το εμπόδιο της Γουίγκαν.

Η ομάδα του Άλεξ Φέργκιουσον κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και θα ήταν άδικο αν δεν πήγαινε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Τελικά χρειάστηκε να μπει το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να ανοίξει το σκορ ο Καγκάβα με κοντινό πλασέ.

Η Νόριτς άσκησε πίεση για την ισοφάριση στις αρχές του δευτέρου μέρους, όμως, ο Ιάπωνας άσος εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο μία ασίστ του Γουέιν Ρούνεϊ για να κλειδώσει τη νίκη των γηπεδούχων με ψύχραιμο πλασέ στο 76'.

Μία υπέροχη συνεργασία των παικτών του Φέργκιουσον στο 87ο λεπτό άνοιξε την αντίπαλη άμυνα, ο Ρούνεϊ έστρωσε και πάλι στον Καγκάβα, ο οποίος πέτυχε το χατ-τρικ με σκαφτό πλασέ, ενώ ο εκπληκτικός σήμερα Ρούνεϊ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ένα υπέροχο, ψηλοκρεμαστό σουτ στο 90ό λεπτό.

Με γκολ του Ντεμπά Μπα στο 28ο λεπτό, η Τσέλσι ξεπέρασε το εμπόδιο της Γουέστ Μπρομ με 1-0 και άφησε πίσω της την ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η κόντρα του Ράφα Μπενίτεθ με τους φίλους των πρωταθλητών Ευρώπης καλά κρατεί, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον Φρανκ Λάμπαρντ και την παρέα του να επιχειρήσουν 25 τελικές προσπάθειες απέναντι σε μία αξιόλογη ομάδα.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Όσκαρ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπεν Φόστερ σε 3 προσπάθειες, αλλά από δική του σέντρα προήλθε το μοναδικό γκολ. Ο Νταβίντ Λουίζ γύρισε με κεφαλιά στον Μπα κι εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Ο Λουίς Σουάρες έκανε χατ-τρικ, έφτασε τα 21 γκολ στην εφετινή Premier, ξεπέρασε τον Ρόμπιν φαν Πέρσι στην πρώτη θέση της σχετικής κατηγορίας και χάρισε στη Λίβερπουλ την άνετη νίκη επί της Γουίγκαν με 4-0.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν συναρπαστικό, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία για να προηγηθούν και αμέσως μετά (στο 2'), ο Πέπε Ρέινα έκανε το μακρινό βολέ, ο Φιλίπε Κουτίνιο σέντραρε και ο Στιούαρτ Ντάουνινγκ άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά.

Από ασίστ του Κουτίνιο προήλθε και το δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Σουάρες "ξαναχτύπησε" στο 34' με απευθείας εκτέλεση φάουλ που χτύπησε στον Σον Μαλόνεϊ και μπέρδεψε τον Αλί Αλ Χαμπσί. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κοντινό πλασέ στο 49ο λεπτό.

# Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε μέχρι το 64ο λεπτό της αναμέτρησης με την Σάντερλαντ. Τον αντικατέστησε ο Εμάνουελ Φρίμπονγκ.

# Το πρώτο γκολ του Σίντζι Καγκάβα ήταν το 900ό εντός έδρας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier.

# Ο Στίβεν Τζέραρντ ξεκίνησε για 400ή φορά βασικός σε αγώνα της Premier με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Μόνο ο Ράιαν Γκιγκς (512), ο Τζέιμι Κάραχερ (475) και ο Πολ Σκόουλς (403) έχουν περισσότερες με μία ομάδα.

# Ο Λουίς Σουάρες έγινε μόλις ο 3ος παίκτης της Λίβερπουλ που σκοράρει 20 ή περισσότερα γκολ σε μία σεζόν. Ο Ρόμπι Φάουλερ έκανε την αρχή τις σεζόν 1994-95 (25) και 1995-96 (28), ενώ ο Φερνάντο Τόρες ακολούθησε την περίοδο 2007-08 (24). Εξάλλου έγινε ο 2ος παίκτης που πετυχαίνει χατ-τρικ για 3η φορά μέσα σε ένα χρόνο, κάτι που μέχρι τώρα είχε πετύχει μόνο ο Μάικλ Όουεν το 1998.