29η αγ.: Η Λίβερπουλ σταμάτησε Μπέιλ και Τότεναμ

Ούτε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ούτε Άρσεναλ, ούτε καν Ίντερ. Η ομάδα που διέκοψε το αήττητο σερί της Τότεναμ ονομάζεται Λίβερπουλ και μετά το 3-2 στο "Άνφιλντ" για τη... λειψή 29η αγωνιστική της Premier League, οι "κόκκινοι" ίσως ανταγωνιστούν τους "πετεινούς" και για ένα "εισιτήριο" στο επόμενο Champions League.

Το θεαματικό παιχνίδι του Μέρσεϊσαϊντ είχε πολύ ταχύτητα, αλλά κρίθηκε μετά από 82 λεπτά και ένα εύστοχο πέναλτι του Στίβεν Τζέραρντ. Οι Λονδρέζοι, με όλα τα "αστέρια" που έκαναν θραύση απέναντι στους "νερατζούρι" προ ημερών, δεν είχαν την ίδια δυναμική απέναντι στο... tiki taka των "κόκκινων". Οι Φελίπε Κουτίνιο και Ντάνιελ Στάριτζ έδιναν στήριγμα στον Λουίς Σουάρες στην επίθεση των γηπεδούχων και μετά από μία τέτοια συνεργασία, ο Ουρουγουανός αρχισκόρερ της Premier League σημείωσε το 22ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Δύο γκολ του Ολλανδού αμυντικού Γιαν Βέρτονγκεν, όμως, ανέτρεψε το σκηνικό για τους Λονδρέζους στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν την ίδια αυτοσυγκέντρωση με το παιχνίδι του Europa League με τον Γκάρεθ Μπέιλ να έχει σιγήσει και υπέκυψαν στη διαρκή πίεση των γηπεδούχων. Στο 66ο λεπτό, μάλιστα, μία κωμική σειρά λαθών έχρισε τον Στούαρτ Ντάουνινγκ σκόρερ και στο 82ο λεπτό, η ανατροπή Σουάρες από τον Μπενουά Ασού Εκοτό έφερε την ανατροπή στην ανατροπή και τη Λίβερπουλ στην 6η θέση, ισόβαθμη με την Έβερτον.

# Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάντσεστερ Σίτι, Γουίγκαν, Έβερτον και Τσέλσι δεν αγωνίστηκαν στο πρωτάθλημα, διότι παράλληλα είχαν υποχρεώσεις για τα προημιτελικά του FA Cup.