33η αγ.: Ανατροπή επιπέδου... Champions League η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 85' από την Νόριτς, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα μέσα σε ένα τρίλεπτο και επικρατώντας 3-1 έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο Champions League. Γκέλα ολκής της Λίβερπουλ (0-0 με την Ρέντινγκ) και... αντίο Ευρώπη.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση του "Έμιρεϊτς" (θετικότατος ο Μπακαρί Σανιά στα πρώτα λεπτά) και στο 25ο λεπτό μετά από σέντρα του τελευταίου, ο Ολιβιέ Ζιρού σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Μαρκ Μπαν. Τελικά η Νόριτς έμελλε να ανοίξει το σκορ στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Μάικλ Τέρνερ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτ Σνόντγκρας.

Μετά από 25 λεπτά σχετικής "ξηρασίας", η Άρσεναλ ανέβασε ρυθμούς και εν τέλει κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία ανατροπή. Ο Μίκελ Αρτέτα ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 85ο λεπτό, ο Ζιρού της έδωσε το προβάδισμα στο 88ο (μετά από ασίστ του νεοεισελθόντα Άλεξ Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν) και ο Λούκας Ποντόλσκι έγραψε το τελικό 3-1 στο 92ο.

Η Λίβερπουλ γκρέμισε μέσα σε δύο εβδομάδες ό,τι είχε χτίσει με τόσο κόπο από την αρχή του δευτέρου γύρου και, πλέον, το ευρωπαϊκό όνειρο φαντάζει πολύ μακρινό. Εν προκειμένω αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την καταδικασμένη Ρέντινγκ.

Μετά την απώλεια με την Γουέστ Χαμ στο "Άνφιλντ", η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει (μόνο στο πρώτο μέρος είχε 7 τελικές προσπάθειες προς το τέρμα), όμως ο Άλεξ Μακάρθι βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα δεν της το επέτρεψε.

Η καλύτερη στιγμή για την Λίβερπουλ χάθηκε στο 78ο λεπτό όταν ο Λουίς Σουάρες σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν ήρεμα, με αποτέλεσμα η Ρέντινγκ να αποκομίσει βαθμό για πρώτη φορά μετά από 7 αγωνιστικές.

# Παίκτες και φίλαθλοι της Ρέντινγκ και της Λίβερπουλ αποτίουν φόρο τιμής στα θύματα του "Χίλσμπορο" σχεδόν 14 χρόνια μετά.

# Η Άστον Βίλα έγινε η 2η αγγλική ομάδα που φτάνει τα 6.500 γκολ στην πρώτη κατηγορία. Είχε προηγηθεί η Έβερτον που το Σάββατο έφτασε τα 6.695.

# Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε για 63 λεπτά στο ματς με την Άστον Βίλα. Τον αντικατέστησε ο Μλάντεν Πέτριτς.

# Το αυτογκόλ του Φάμπιαν Ντελφ ήταν το 900ό... γκολ της εφετινής Premier.