34η αγ.: Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει για την 3η θέση η Άρσεναλ

Με γκολ του Περ Μέρτεζακερ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι με την Φούλαμ (1-0) και επανήλθε στην 3η θέση της Premier (η Τσέλσι έχει 2 αγώνες λιγότερους).

Ο Αρσέν Βενγκέρ παρέταξε την ομάδα του με τον Τόμας Ροσίτσκι αντί του Τζακ Γουίλσιρ, ενώ το αρχικό σχήμα των γηπεδούχων είχε τέσσερις διαφοροποιήσεις συγκριτικά με το έτερο μεσοβδόμαδο ντέρμπι, κόντρα στην Τσέλσι.

Η Φούλαμ μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι, αλλά μία ακόμη ανόητη ενέργεια του Στιβ Σίντγουελ, ο οποίος χτύπησε τον Μίκελ Αρτέτα στον αστράγαλο, της στέρησε την αριθμητική ισορροπία μόλις στο 12ο λεπτό. Σημειώνεται ότι ο 30χρονος μέσος είχε μόλις γυρίσει από τιμωρία!

Η ομάδα του Μάρτιν Γιολ, πάντως, έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ και απείλησε μέσω αντεπιθέσεων, ενώ στον αντίποδα ο Ολιβιέ Ζιρού έστειλε την προειδοποιητική βολή (δοκάρι στο 36'), προτού ο Περ Μέρτεζακερ ανοίξει το σκορ με εξ επαφής κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Θίο Γουόλκοτ και ασίστ του Λοράν Κοσιελνί με το κεφάλι.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε αθόρυβα και αυτό λίγο έλειψε να αποβεί μοιραίο για την Άρσεναλ, η εστία της οποίας παραβιάστηκε από τον Στάνισλαφ Μανόλεφ, όμως το γκολ δεν μέτρησε επειδή ο επίδοξος σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Τελικά η ισοπαλία επετεύχθη, όχι όμως στο σκορ, αλλά στις αποβολές, αφού ο Ζιρού μάρκαρε επικίνδυνα τον Μανόλεφ και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια στο 90ό λεπτό.

# Ο Γιώργος Καραγκούνης έμεινε στον πάγκο σε όλο το 90λεπτο.