2η αγ.: Η Κάρντιφ σόκαρε τη Μάντσεστερ Σίτι

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Κάρντιφ στην Ουαλία για τη 2η αγωνιστική της Premier League κι έμεινε πίσω στη μάχη ανάκτησης του τίτλου.

Δύο γκολ του Φρέιζελ Κάμπελ στα τελευταία λεπτά ολοκλήρωσαν την ανατροπή των γηπεδούχων που σε κανένα σημείο δεν φοβήθηκαν τη διαφορά ποιοτικού επιπέδου και εκατομμυρίων του μπάτζετ που τους χωρίζει από το συγκρότημα του Μανουέλ Πελεγκρίνι. Οι παίκτες του Μάλκι Μακέι εμφάνισαν μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας και αξιοποίησαν καλύτερα την μπάλα όταν την είχαν στα πόδια τους σε σχέση με τους φιλοξενούμενους που με το 4-4-2 απέτυχαν να δημιουργήσουν κινδύνους στην αντίπαλη εστία.

Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες αξιόλογες τελικές προσπάθειες, η Σίτι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Έντιν Τζέκο στο 52ο λεπτό της συνάντνσης. Η απάντηση ήρθε μετά από λίγα λεπτά με τον Άρον Γιούναρσον και ακολούθησε μία μεγάλη ευκαιρία του Κάμπελ, την οποία έσωσε με τα πόδια ο Τζο Χαρτ. Ο τερματοφύλακας της εθνικής Αγγλίας υπέπεσε σε λάθος λίγο αργότερα μετά από κόρνερ που δεν συγχώρεσε ο επιθετικός της Κάρντιφ και έκανε το 2-1 στο 79'. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1 και "σφράγισε" την πρώτη νίκη των Ουαλών στην Premier League. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Άλβαρο Νεγρέδο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή και σημείωσε το "παρθενικό" τέρμα του στην κατηγορία.

Κάρντιφ (4-3-3): Μάρσαλ, Κόνολι, Κόκερ, Τέρνερ, Τέιλορ, Κιμ (90' Ματς), Μεδέλ, Γκούναρσον, Γουίτιγχαμ, Κάμπελ, Μπέλαμι (83' Κάουι)

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Γκαρσία, Λέσκοτ, Κλισί, Νάβας (55' Νασρί), Τουρέ, Φερναντίνιο (77' Μίλνερ), Σίλβα, Αγκουέρο, Τζέκο (69' Νεγρέδο)

# Ο Μαλαίσιος ιδιοκτήτης της Κάρντιφ, Βίνσεντ Ταν, βρέθηκε στο γήπεδο των Ουαλών για το ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι κι έκλεψε την παράσταση.

# Την ώρα που η Τότεναμ κρατούσε ξανά ανέπαφη την εστία της, ο ιδιοκτήτης της Στεάουα, Τζίτζι Μπεκάλι, από τις φυλακές στις οποίες κρατείται, ανακοίνωσε την πώληση του διεθνή Ρουμάνου αμυντικού Βλαντ Κίρικες στους "πετεινούς".

# Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας, πάντως, έχασε κι επίσημα έναν άλλον μεταγραφικό στόχο, τον Βραζιλιάνο μέσο Γουίλιαν, ο οποίος ανακοινώθηκε από την Τσέλσι.