11η αγ.: "Χαστούκι" σε Μουρίνιο, τεσσάρα η Λίβερπουλ

Ένα ανύπαρκτο πέναλτι έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 για την Τσέλσι απέναντι στην Γουέστ Μπρομ και ταυτόχρονα το αήττητο ρεκόρ του Ζοζέ Μουρίνιο, λίγες ημέρες μετά από τις δηλώσεις του περί "θεάτρου". Η Λίβερπουλ κι ο Λουίς Σουάρες έκαναν πάρτι απέναντι στη Φούλαμ με 4-0 για την 11η αγωνιστική της Premier League.

Η δήλωση του Ζοζέ Μουρίνιο πριν από τον αγώνα δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης: "Μισώ τις βουτιές. Εάν, λόγω θεάτρου, ένα ποδοσφαιρικό αποτέλεσμα επηρεαστεί άμεσα, νομίζω ότι ο παίκτης πρέπει να τιμωρηθεί. Αλλά δεν χρειάζεται να μιλήσω στους παίκτες μου, επειδή δεν βουτούν". Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης του 100ού αγώνα του (75 νίκες, 23 ισοπαλίες, 2 ήττες) στο "Στάμφορντ Μπρτζ" ως τεχνικός της Τσέλσι, απέναντι στη Γουέστ Μπρομ, ο Πορτογάλος τεχνικός είδε τον Ραμίρες να βουτάει σε μαρκάρισμα του Στίβεν Ρέιντ. Από το πέναλτι που κέρδισαν οι "μπλε", ο Εντέν Αζάρ ισοφάρισε σε 2-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και γλίτωσε τον προπονητή του από την "παρθενική" εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από το καλοκαίρι του 2004 που πρωτοανέλαβε τον σύλλογο.

Οι κάτοχοι του Europa League τα βρήκαν σκούρα, αφού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν μέσα σε 7 λεπτά το προβάδισμα που τους είχε δώσει ο Σαμουέλ Ετό. Ο Καμερουνέζος επιθετικός νίκησε τον Μπόαζ Μάιχιλ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, ωστόσο οι Σέιν Λονγκ και Στεφάν Σεσενιόν απάντησαν στο 2ο μέρος και έφεραν την ομάδα του άλλοτε βοηθού του Μουρίνιο, Στιβ Κλαρκ, σε θέση οδηγού. Το "Στάμφορντ Μπριτζ" είχε "παγώσει" μέχρι το πέναλτι που κέρδισε ο Ραμίρες και διασφάλισε το εντός έδρας αήττητο 66 αγώνων του Μουρίνιο στο πρωτάθλημα (51 νίκες, 15 ισοπαλίες).

Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα (73' Μίκελ), Ραμίρες, Λάμπαρντ (64' Μπα), Γουίλιαν, Οσκάρ (73' Μάτα), Αζάρ, Ετό

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Μάιχιλ, Ρέιντ, Μακόλεϊ, Όλσον, Ρίτζγουελ, Γιάκομπ, Μουλουμπί, Μπραντ, Σεσενιόν (81' Μόρισον), Αμαλφιτανό (89' Ποπόφ), Λονγκ (79' Ανιτσέμπε)

Ο Λουίς Σουάρες απουσίες από τα πρώτα 5 ματς της σεζόν λόγω τιμωρίας, αλλά μέσα σε 6 αγωνιστικές έχει τρομοκρατήσει τις αντίπαλες άμυνες, με τελευταίο παράδειγμα τη Φούλαμ. Η ομάδα του Γιώργου Καραγκούνη (πέρασε ως αλλαγή στο 83' στη θέση του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ) υποτάχθηκε στις ορέξεις του Ουρουγουανού επιθετικού και ηττήθηκε με 4-0 στο "Άνφιλντ", με συνέπεια η Λίβερπουλ να εξακολουθεί να κυνηγά την Άρσεναλ στην πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας στην Premier League. Ο αρχισκόρερ της Λίβερπουλ τα τελευταία χρόνια άρχισε υποτονικά, αφήνοντας σε δύο... στόπερ την ευθύνη για γκολ.

Αρχικά ο Φερνάντο Αμορεμπιέτα σημείωσε αυτογκόλ μετά από σέντρα του Στίβεν Τζέραρντ και λίγα λεπτά αργότερα ο Μάρτιν Σκέρτελ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του αρχηγού των γηπεδούχων, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στη Λίβερπουλ. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο 26χρονος διεθνής φορ, ο οποίος χτύπησε πρώτα στο 36' και στη συνέχεια στο 54' για να "κλειδώσει" τη νίκη του συλλόγου από το Μέρσεϊσαϊντ. φτάνοντας τα 8 γκολ και τις 2 ασίστ στη... μισή σεζόν όπου έχει αγωνιστεί φέτος και τα 21 τέρματα στα τελευταία 23 ματς πρωταθλήματος.

Λίβερπουλ (4-3-1-2): Μινιολέ, Τζόνσον, Σκέρτελ, Άγκερ, Σισοκό (61' Ενρίκε), Χέντερσον, Λούκας, Τζέραρντ (67' Άλεν), Κουτίνιο, Σουάρες, Στάριτζ (76' Μόουζες)

Φούλαμ (4-2-3-1): Στεκέλενμπουργκ, Ζβέροτιτς (61' Χιουζ), Σεντέρος, Αμορεμπιέτα, Ρίτσαρντσον, Σίντγουελ, Πάρκερ, Κατσανίκλιτς (46' Ρουίς), Ντετζαγκά, Κασαμί, Μπερμπάτοφ (83' Καραγκούνης)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

17:00 Άστον Βίλα - Κάρντιφ 2-0

(76', 84' Κόζακ)

17:00 Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-2

(45' Ετό, 90+6' πέν. Αζάρ - 61' Λονγκ, 68' Σεσενιόν)

17:00 Λίβερπουλ - Φούλαμ 4-0

(23' αυτ. Αμορεμπιέτα, 26' Σκέρτελ, 36', 54' Σουάρες)

17:00 Σαουθάμπτον - Χαλ 4-1

(16' Σνεντερλέν, 30' πέν. Λάμπερτ, 37' Λαλάνα, 88' Ντέιβις - 55' Σαγκμπό)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0

19:30 Νόριτς - Γουέστ Χαμ 3-1

(54' πέν. Χούπερ, 72' Σνόντγκρας, 90+3' Φερ - 32' Μόρισον)

Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

14:00 Τότεναμ - Νιούκαστλ

16:05 Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Σίτι

18:10 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ

18:10 Σουόνσι - Στόουκ

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Άστον Βίλα (4-4-2): Γκουζμάν, Μπακούνα, Φλάαρ, Μπέικερ, Κλαρκ, Ελ Αχμαντί (74' Λότον), Σιλά, Γουέστγουντ, Τόνεφ, Κόζακ (88' Μπόουερι), Μπεντέκε

Κάρντιφ (4-2-3-1): Μάρσαλ, Τεοφίλ Κατρίν, Κόκερ, Τέρνερ, Τέιλορ, Μέδελ, Γουίτιγχαμ, Κάουι, Γκούναρσον (65' Ματς), Μπέλαμι (82' Μάιναρντ), Οντεμβίγκι (55' Κάμπελ)

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Σπερόνι, Γουόρντ, Γκαμπιντόν, Ντιλέινι, Μόξεϊ, Ντικγκακόι (46' Ο' Κιφ), Γέντινακ, Μπολάσι, Μπάναν, Τόμας (85' Πάντσεον), Σαμάκ (63' Τζερόμ)

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Γιαγκιέλκα, Ντεστέν, Μπέινς, Μακάρθι, Μπάρι, Μιραλάς (56' Ντεουλοφέου), Όσμαν (56' Μπάρκλεϊ), Πίενααρ, Λουκάκου

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Μπόρουτς, Κλάιν, Φόντε, Λόβρεν, Σο, Γουανιάμα (63' Ντέιβις), Σνεντερλέν, Γουόρντ Πρόουζ, Λαλάνα (84' Κορκ), Ροδρίγκες, Λάμπερτ (76' Οσβάλντο)

Χαλ (4-5-1): Χάρπερ, Ροσίνιορ, Ντέιβις, Μακσέιν, Φιγκερόα, Ελμοχαμαντί (46' Κόρεν), Μέιλερ (73' Γκράχαμ), Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Μπόιντ (80' Κουίν), Σαγκμπό

Νόριτς (4-4-2): Ρούντι, Μάρτιν, Τέρνερ, Μπένετ, Όλσον, Σνόντγκρας, Χόσον, Φερ, Πίλκινγκτον (33' Ρέντμοντ), Χούπερ (87' Τζόνσον), Ελμάντερ

Γουέστ Χαμ (4-2-4): Γιασκελάινεν, Ντεμέλ, Τόμκινς, Κόλινς, Ρατς, Κόλισον (74' Κ. Κόουλ), Νομπλ (87' Τζάρβις), Ντάουνινγκ, Μόρισον, Νόλαν, Τζ. Κόουλ (72' Ντιαμέ)