24η αγ.: Ξανά πρώτη η Άρσεναλ, η εκδίκηση της Έβερτον από τη Λίβερπουλ

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Άρσεναλ και Κρίσταλ Πάλας ήταν εμφανής και με το 2-0 οι "κανονιέρηδες" ανέκτησαν την πρωτοπορία στην Premier League μετά από 24 αγωνιστικές, περιμένοντας το δευτεριάτικο ντέρμπι της Μάντσεστερ Σίτι με την Τσέλσι. Ο Βίκτορ Ανιτσέμπε δεν κατάφερε να σκοράρει σε ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, αλλά όταν πήγε στη Γουέστ Μπρομ "έκοψε" βαθμούς από τη Λίβερπουλ (1-1).

Από τη μία η Άρσεναλ με 386 πάσες μόνο στο 1ο ημίχρονο. Από την άλλη η Κρίσταλ Πάλας, που όλη τη σεζόν δεν είχε να επιδείξει πάνω από 338 πάσες σε ολόκληρο παιχνίδι. Η εικόνα του αγώνα στο "Έμιρεϊτς" ήταν προδιαγεγραμμένη, όπως και το αποτέλεσμα. Ο πρωταγωνιστής, όμως, ήταν απρόσμενος, αφού πίσω από το τελικό 2-0 βρίσκεται ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν, ο οποίος αφήνει πίσω τον σοβαρό τραυματισμό του και... εκμεταλλευόμενος τραυματισμούς συμπαικτών του, βρήκε θέση στην ενδεκάδα και σκόραρε δις.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε την απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι, απέναντι σε ένα σύνολο που είχε στόχο να "κλέψει" το καλύτερο δυνατό. Οι ομαδικές ενέργειες έδιναν κι έπαιρναν για τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν με τον Σάντι Καθόρλα στα αμυντικά χαφ, μετά από το πρόβλημα που παρουσιάστηκε (και) με τον Κιμ Σέλστρεμ. Αυτή η μετατόπιση ουσιαστικά βοήθησε στη δημιουργία ακόμα πιο προσεγμένων επιθέσεων, που έφεραν τα τέρματα του νεαρού Άγγλου ακραίου επιθετικού στο 2ο ημίχρονο και που έστειλαν τους "κανονιέρηδες" ξανά στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Αρτέτα, Καθόρλα, Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν, Εζίλ (84' Γκιμπς), Ποντόλσκι (72' Ροσίτσκι), Ζιρού (84' Μπέντνερ)

Κρίσταλ Πάλας (4-4-2): Σπερόνι, Γουόρντ, Γκάμπιντον, Ντιλέινι, Παρ, Μπολάσι, Γέντινακ, Ντικγκακόι, Πάντσεον, Σαμάκ (82' Γκέιλ), Τζερόμ (57' Μπάναν)

Η Έβερτον δεν κατάφερε να περιορίσει τη Λίβερπουλ, αλλά ένας επί χρόνια επιθετικός της, ο Βίκτορ Ανιτσέμπε, σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης σε 1-1 στο "Χόθορνς" και η Γουέστ Μπρομ κατάφερε να σταματήσει τους "κόκκινους". Το τραγικό λάθος του Κόλο Τουρέ στο 67ο λεπτό κατέληξε σε... ασίστ για τον Νιγηριανό επιθετικό που μετακόμισε φέτος στα Μίντλαντς μετά από μία δεκαετία στο Μέρσεϊσαϊντ. Ήταν το 29ο αμυντικό λάθος που κατέληξε σε επιθετική προσπάθεια ή γκολ αντιπάλου φέτος στην Premier League, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα και που στερούν κάτι παραπάνω από το συγκρότημα του Μπρένταν Ρότζερς, έστω κι αν δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα αυτήν τη φορά.

Το τέρμα του Ντάνιελ Στάριτζ στο 24ο λεπτό και οι αγκαλιές με τον Λουίς Σουάρες μετά από τον τσακωμό τους την προηγούμενη εβδομάδα στο ντέρμπι δεν αποδείχθηκαν αρκετά. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σωστή, αποδοτική λειτουργία στον χώρο του κέντρου, παρότι ήλεγχαν τον ρυθμό και είχαν την κατοχή της μπάλας. Στο 2ο ημίχρονο, μάλιστα, η ομάδα του Πέπε Μελ ανέβασε στροφές και όταν βρήκε την ευκαιρία, ο Ανιτσέμπε σημείωσε το πρώτο τέρμα του κατά της Λίβερπουλ σε 11 αγώνες.

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Φόστερ, Τζόουνς, Μακόλεϊ, Όλσον (41' Λουγκάνο), Ρίτζγουελ, Γιάκομπ, Μουλουμπί, Μπεραϊνό (64' Ανιτσέμπε), Γκέρα, Μπραντ, Βίντρα (76' Ντόρανς)

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Φλάναγκαν (74' Κέλι), Τουρέ, Σκέρτελ, Σισοκό, Χέντερσον, Τζέραρντ, Στέρλινγκ, Κουτίνιο (74' Άλεν), Στάριτζ, Σουάρες