Άρσεναλ - Τότεναμ 1-1

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Άρσεναλ και Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου για την 6η αγωνιστική της Premier League. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νασέρ Σαντλί στο 56', αλλά ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν ισοφάρισε είκοσι λεπτά αργότερα.

Παιχνίδι κέντρου ήταν το πρώτο ημίωρο του ντέρμπι του "Έμιρεϊτς", όπου η Άρσεναλ είχε την κατοχή και η Τότεναμ φιλοδοξούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Γενικώς, το ημίχρονο δεν είχε συγκινήσεις, παρά μόνο άτυχες στιγμές για τους γηπεδούχους, καθώς τραυματίστηκαν οι Μικέλ Αρτέτα (28') και Άααρον Ράμσεϊ (45+1'), ενώ ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ αποδοκιμαζόταν κάθε φορά που ακουμπούσε την μπάλα από τους οπαδούς των "κανονιέρηδων".

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Άρσεναλ είχε δοκάρι σε σουτ του Κίεραν Γκιμπς από πολύ πλάγια θέση, αλλά η Τότεναμ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με πλασέ του Νασέρ Σαντλί στο 56ο λεπτό. Κατόπιν, ακολούθησε πολιορκία στα καρέ του Ούγκο Λορίς.

Η δικαίωση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατέγραψαν μέχρι και ποσοστό κατοχής άνω του 80%, ήρθε στο 76ο λεπτό, όταν μετά από αποτυχημένη προσπάθεια του Ντάνι Γουέλμπεκ, ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν ισοφάρισε σε 1-1.

Άρσεναλ (4-5-1): Στσέζνι, Τσέιμπερς, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Γουίλσιρ (63' Σάντσες), Αρτέτα (28' Φλαμινί), Ράμσεϊ (45+1' Ράμσεϊ), Εζίλ, Γουέμπελκ.

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Βέρτονγκεν, Νότον, Καμπούλ, Καπό, Ρόουζ (83' Ντάιερ), Σαντλί (80' Μπενταλέμπ), Μέιζον, Λαμέλα, Έρικσεν (62' Λένον), Αντεμπαγιόρ.