1η αγ.: "Απόδραση" για Λίβερπουλ με Κουτίνιο

Σε ένα ματς με ελάχιστες καλές στιγμές, η Λίβερπουλ κατάφερε να "αποδράσει" από το "Μπριτάνια", επικρατώντας με 1-0 της Στόουκ χάρη σε εκπληκτικό γκολ του Φιλίπε Κουτίνιο στο 86ο λεπτό. Βασικός για τους "Πότερς" ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ιμπραΐμ Αφελάι.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα της Premier League. Οι "κόκκινοι" επικράτησαν με 0-1 της Στόουκ Σίτι στο "Μπριτάνια" χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Φιλίπε Κουτίνιο στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες καλές στιγμές. Σημαντικότερη, στο 36', όταν ο Γκλεν Τζόνσον δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς διαχειρίστηκαν καλύτερες το ματς, έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν την υπερπολύτιμη νίκη με το υπέροχο γκολ του Βραζιλιάνου άσου, ο οποίος χωρίς να το πολυσκεφτεί "κεραυνοβόλησε" τον Τζακ Μπάτλαντ και έδωσε το "τρίποντο" στην ομάδα του.

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Πίτερς (46' Βόλφσβαϊντ), Μουνιέσα, Τζόνσον, Κάμερον, Γουίλαν, Αφελάι (78' Οντεμβίγκι), Φαν Χίνκελ, Άνταμ (Σίντγουελ), Γουόλτερς, Ντιούφ

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Γκόμες, Σκρτέλ, Μίλνερ, Κουτίνιο, Χέντερσον, Λαλάνα (63' Τσαν), Άιμπ (78' Φιρμίνο), Μπεντέκε

17:00 Λέστερ - Σάντερλαντ 4-2

(11' Βέιρντι, 18', 25' πέν. Μαρέζ, 66' Αλμπράιτον - 60' Ντεφό, 71' Φλέτσερ)

17:00 Νόριτς - Κρίσταλ Πάλας 1-3

(69' Ρέντμοντ - 39' Ζάχα, 49' Ντελάνεϊ, 94' Καμπάιγ)

19:30 Τσέλσι - Σουόνσι 2-2

(23' Οσκάρ, 30' αυτ. Φερνάντες - 29' Αγιού, 55' Γκομίς)

Κυριακή 9 Αυγούστου

15:30 Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 0-2

(43' Κουγιατέ, 57' Σάρατε)

15:30 Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 2-2

(42' Σισέ, 48' Βαϊνάλντουμ - 24' Πελέ, 79' Λονγκ)

18:00 Στόουκ - Λίβερπουλ 0-1 (85' Κουτίνιο)

Δευτέρα 10 Αυγούστου

22:00 Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι

Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγο έχουμε σέντρα στο παιχνίδι της Στόουκ με την Λίβερπουλ.
18:01
Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Λίβερπουλ στο 2ο λεπτό.
18:03
Βασικός για τους γηπεδούχους ο Ιμπραίχ Αφελάι στα αριστερά της επίθεσης.
18:04
Τον.., ματιάσαμε! Κίτρινη κάρτα στον Αφελάι γιατί σήκωσε ψηλά το πόδι του στο 4ο λεπτό.
18:07
ΣΤΟΟΥΚΜπάτλαντ, Πίτερς, Μουνιέσα, Κάμερον, Τζόνσον, Γουίλαν, Φαν Γκίνκελ, Αφελάι, Άνταμ, Γουόλτερς, Ντιούφ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛΜινιολέ, Σκρτελ, Λόβρεν, Κλάιν, Γκόμες, Χέντερσον, Μίλνερ, Κοουτίνιο, Λαλάνα, Ίμπε, Μπεντεκέ.
18:08
Η Λίβερπουλ έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει την Στόουκ.
18:09
Οφσάιντ ο Άιμπ για την Λίβερπουλ. Τελευταία στιγμή πρόλαβαν και τραβήχτηκαν οι αμυντικοί της Στόουκ.
18:11
Όλο το παιχνίδι γίνεται από τη δεξιά πλευρά της Λίβερπουλ.
18:13

18:13
Αργός ο ρυθμός στο παιχνίδι μας και ούτε υποψία φάσης μέχρι στιγμής.
18:15
Η μπάλα περνά αρκετά από τα πόδια του Αφελάι που ψάχνει κάποια τρύπα στην άμυνα της Λίβερπουλ.
18:16
Έχει κερδίσει μέτρα εδώ και 2-3 λεπτά η Στόουκ με αποτέλεσμα να βρίσκεται συχνά στην επίθεση.
18:18
18' Κάτι σαν φάση στο παιχνίδι. Ο Ντιούφ έκανε ένα περίεργο σουτ, με τη μπάλα να πηγαίνει στην αγκαλιά του Μινιολέ.
18:19
19' Κόρνερ για την Λίβερπουλ μετά από σουτ του Λαλάνα.
18:19
Ο Μίλνερ άνοιξε τη μπάλα παρότι είχε χώρο να σουτάρει. Νέο κόρνερ για τους Reds.
18:20
Μέχρι στιγμής ότι καλό έχουμε δει είναι από στημένες μπάλες.
18:21
Λάθος του Φαν Γκίνκελ στη μεσαία γραμμή, ο Κοουτίνιο όμως καθυστέρησε να σουτάρει.
18:24
Και ο Τσακίρι στο γήπεδο που ακούγεται για την Στόουκ
18:26
Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής. Ψάχνονται και οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
18:27
Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με την Λίβερπουλ για τον Μπεντεκέ
18:28
28' Σκληρό μαρκάρισμα του Σκρτελ στον Ντιούφ και κίτρινη κάρτα.
18:29
Ωραία ενέργεια του Τζόνσον από τα δεξιά που πέρασε δυο αντιπάλους, όμως η σέντρα του πήγε στο... πουθενά.
18:30
Ο Ρίσε έχει φύγει καιρό από την Λίβερπουλ, αλλά στέλνει τις ευχές του
18:32
Ο Ντιούφ παραλίγο να τσιμπήσει τη μπάλα από τον Μινιολέ, μετά από κακό γύρισε του Σκρτελ.
18:35
Μεγάλη ευκαιρία για την Στόουκ να σκοράρει!
18:37
36' Ο Σκρτελ θα διώξει πάνω στη γραμμή μετά από γύρισμα του Φαν Γκίνκελ από τα δεξιά, η μπάλα στην περιοχή όμως ο Τζόνσον δεν μπόρεσε να σκοράρει φάτσα με το τέρμα!
18:37
Η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους και μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ.
18:39
Σε κακή μέρα ο Κοουτίνιο. Δεν του βγαίνουν οι ενέργειες.
18:39
40' Κίτρινη κάρτα στον Μίλνερ.
18:40
Κακώς διαμαρτύρεται ο άσος της Λίβερπουλ. Έπεσε άτσαλα πάνω στον αντίπαλο του.
18:42
414 πάσες έχουν γίνει μέχρι στιγμής στο παιχνίδι και από τις δυο ομάδες.
18:43
Ο Κοουτίνιο που λέγαμε νωρίτερα μαζί με τον Τσάρλι Άνταμς
18:43
Ο Αφελάι έπεσε κάπως άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο και ζαλίστηκε, όμως δεν έχει κάτι σοβαρό. Εξαφανίστηκε εδώ και αρκετή ώρα ο Ολλανδός.
18:45
Αντεπίθεση για την Στόουκ με τον Ντιούφ, κακό γύρισμα πίσω στον Άνταμ. Σπατάλησαν μία επίθεση οι γηπεδούχοι.
18:47
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας. Στο 0-0 Στόουκ και Λίβερπουλ σε ένα παιχνίδι με κακό ρυθμό.
19:07
Πάλι ο Κοουτίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, ξανά μπερδεύτηκε και έδωσε τη μπάλα στο πουθενά. Πρέπει να συνέλθει ο Βραζιλιάνος.
19:07
Ρεκόρ για την Στόουκ σε πρεμιέρα
19:09
50' Κίτρινη κάρτα στον Λόβρεν ο οποίος χτύπησε με τον αγκώνα τον Ντιούφ. Θα μπορούσε να δει ακόμα και την κόκκινη.
19:09
Φάουλ σε καλό σημείο για την Στόουκ. Για να δούμε...
19:11
Καταπληκτικό και με ρίσκο τάκλιν του Μουνιέσα στον Άιμπ που αν περνούσε θα ήταν αρκετά επικίνδυνος.
19:11
53' Κόρνερ για την Λίβερπουλ! Το ματς έχει αποκτήσει ρυθμό.
19:14
Πάνω - κάτω η μπάλα με την Στόουκ τώρα να απειλεί.
19:16
"Κοκορομαχία" ανάμεσα σε Λαλάνα και Φαν Γκίνκελ
19:18
Τραγική εκτέλεση φάουλ από τον Άνταμ και η μπάλα απευθείας άουτ.
19:20
Έπεσε ξανά ο ρυθμός. Θυμίζουμε πως φέτος η Πρέμιερ Λιγκ ξεκινά πολύ νωρίς και είναι λογικό οι ομάδες να μην είναι έτοιμες.
19:21
62' Αλλαγή για την Λίβερπουλ. Λαλάνα έξω, Τσαν μέσα.
19:22
64' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες
19:23
65' Εκτέλεση φάουλ του Άνταμ, ο Μινιολέ για κάθε ενδεχόμενο θα διώξει σε κόρνερ.
19:23
Νωρίτερα ο Λόβρεν έστειλε από κοντά τη μπάλα στον Μπάτλαντ. Εδώ θα μπορούσε να απειλήσει η Λίβερπουλ.
19:26
Πάλι μπερδεύτηκε ο Κοουτίνιο, η μπάλα στον Μπεντεκέ, το σουτ του όμως πήγε στα σώματα.
19:26
68' Κόρνερ για την Λίβερπουλ που πιέζει.
19:27
69' Κεφαλιά του Σκρτελ, ο Μπάτλαντ θα πέσει και θα μαζέψει.
19:28
Εξαφανισμένος ο Αφελάι. Λογικά θα γίνει αλλαγή σε λίγο.
19:30
71' Ο Μίλνερ βρήκε υπέροχα τον Χέντερσον με σκαφτή μπαλιά, ο τελευταίος αντί να σουράρει προσπάθησε δίχως επιτυχία να βρει τον Μπεντεκέ.
19:31
73' Κίτρινη κάρτα στον Άνταμ
19:33
Χρειάζεται ένα φορ ακόμα στην περιοχή η Λίβερπουλ, αφού ο Μπεντεκέ δείχνει μόνος στην κορυφή.
19:34
Ο Τσαν πέταξε ωραία κάθετη στον Μπεντεκέ, ο Κάμερον θα τον προλάβει τελευταία στιγμή.
19:36
Ο Κοουτίνιο έκανε ένα απελπιστικό σουτ με τη μπάλα να φεύγει πολλά μέτρα άουτ.
19:36
Αλλαγή για την Λίβερπουλ. Έξω ο Άιμπ, μέσα ο Φιρμίνιο.
19:37
Αλλαγή και για την Στόουκ. Έξω ο αρνητικός Αφελάι, μέσα ο Οντεμβίγκι.
19:37
Έξω και ο Άνταμ για να μπει ο Σίντγουελ.
19:38
Πολλές οι αλλαγές από τη μέση και μπροστά και για τις δυο ομάδες. Να δούμε αν κάποια θα βγει κερδισμένη.
19:40
Ο Σρκτελ έχει ανακόψει τη μπάλα σε 2-3 κρίσιμα σημεία. Σπουδαία εμφάνιση.
19:40
83' Φάουλ σε καλό σημείο για την Στόουκ.
19:41
Ντεμπούτο για τον Φιρμίνιο στην Πρέμιερ Λιγκ
19:42
Καλή στιγμή για την Στόουκ, ο Κλάιν θα προλάβει τον Ντιούφ πριν σκοράρει!
19:43
Πέντε λεπτά ακόμα στο παιχνίδι μας δίχως τις καθυστερήσεις. Θα έχουμε γκολ; Για να δούμε...
19:44
Η Στόουκ βγαίνει στην κόντρα και αφήνει χώρους πίσω, οπότε είναι ευκαιρία για την Λίβερπουλ να κάνει τη ζημιά.
19:44
86' Γκοοοοοοολ!!! Καταπληκτικό σουτ από τον Φελίπε Κοουτίνιο!
19:45
Ο Βραζιλιάνος ήταν κακός για 86 λεπτά, όμως με προσωπική ενέργεια βρήκε χώρο και έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ από μεγάλη απόσταση, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία του Μπάτλαντ.