6η αγ.: Η Γουέστ Χαμ νίκησε εκτός και την Μάντσεστερ Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να κάνει το "έξι στα έξι" για πρώτη φορά στην ιστορία της, αφού η φοβερή και τρομερή Γουέστ Χαμ, η οποία τις προηγούμενες εβδομάδες είχε λυγίσει Άρσεναλ και Λίβερπουλ εκτός έδρας, τη νίκησε 2-1 στο "Έτιχαντ".

"Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται", λέει το γνωστό ρητό, το οποίο ταιριάζει γάντι στην περίπτωση της Μάντσεστερ Σίτι αναφορικά με το ματς του "Έτιχαντ" κόντρα στην Γουέστ Χαμ.

Αρχικά έγινε γνωστό ότι ο Νταβίντ Σίλβα δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί επειδή ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση, ενώ μόλις στο 6ο λεπτό ο Βίκτορ Μόουζες άνοιξε το σκορ με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής.

Το πρώτο εφετινό γκολ παθητικό στο πρωτάθλημα επηρέασε την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχασε ευκαιρία στο 9ο λεπτό με τον Σέρχιο Αγκουέρο, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το δεύτερο γκολ (με κοντινή προσπάθεια του Ντιαφρά Σακό, έπειτα από κόρνερ και σύγχυση στα καρέ του Τζο Χαρτ στο 31').

Τότε, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι άρχισε να αφυπνίζεται για καλά και αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 40ό λεπτό με τη διπλή ευκαιρία του Αγκουέρο, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Κέβιν ντε Μπράινε.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο της Μάντσεστερ Σίτι, αφού στο 55' ο Αντριάν σταμάτησε τον Γιάγια Τουρέ σε τετ α τετ, ο Αγκουέρο ήταν άστοχος για λίγα εκατοστά στο 64', ο Αντριάν έλαμψε εκ νέου στο 65' με δύο επεμβάσεις και ο ηρωικός Γουίνστον Ριντ "καθάριζε" όλες τις επικίνδυνες μπάλες.

Η τελευταία και πιο κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων για να πάρουν τουλάχιστον το βαθμό χάθηκε στο 85ο λεπτό, όταν ο τρομερός Αντριάν απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Νικολάς Οταμέντι.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά (46' Ντεμιτσέλις), Κολάροβ (84' Ιχεανάτσο), Τουρέ, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Στέρλινγκ (66' Μπονί), Νάβας, Αγκουέρο.

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Αντριάν, Τζένκινσον (85' Κόλινς), Τόμκινς, Ριντ, Κρέσγουελ, Νομπλ, Ομπιάνγκ, Λανσίνι (69' Γέλαβιτς), Μόουζες (60' Αντόνιο), Παγέ, Σακό.

Τα highlights

Το γκολ του Μόουζες (6')

Το γκολ του Σακό (31')

Το γκολ του Ντε Μπράινε (45+2')

# H Γουέστ Χαμ έγινε μόλις η τέταρτη ομάδα στην ιστορία της Premier League που νικά εκτός έδρας την Άρσεναλ, την Λίβερπουλ και την Μάντσεστερ Σίτι στην ίδια σεζόν

17:00 Στόουκ - Λέστερ 2-2

(13' Κρκιτς, 20' Γουόλτερς - 51' πέν. Μαρέζ, 69' Βέιρντι)

17:00 Σουόνσι - Έβερτον 0-0

19:30 Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-2

(45+2' Ντε Μπράινε - 6' Μόουζες, 31' Σακό)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

15:30 Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας

18:00 Λίβερπουλ - Νόριτς

18:00 Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

19:16
Καλησπέρα σας. Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League.
19:16
Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.
19:17
Πέντε νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος μετράει η Σίτι, έχοντας σκοράρει 11 φορές, δίχως να δεχθεί τέρμα.
19:19
Η Γουέστ Χαμ έχει δύο σπουδαία "διπλά" μέχρι στιγμής, κόντρα σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Οι φιλοξενούμενοι είναι πολύ περισσότερο αποτελεσματικοί εκτός έδρας, παρά στο "Apton Park".
19:20
Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Τουρέ, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Στέρλινγκ, Νάβας, Αγκουέρο.
19:22
Γουέστ Χαμ: Αντριάν, Τζένκινσον, Τόμκινς, Ριντ, Κρέσγουελ, Νομπλ, Ομπιάνγκ, Λανσίνι, Μόουζες, Παγέτμ Σακό.
19:29
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα της Σίτι, με τον Νάβας αντί του Σίλβα. Σε λίγα λεπτά οι υπεύθυνοι της ομάδας θα ενημερώσουν σχετικά με το πρόβλημα που παρουσιάστηκε στον Σίλβα λίγα λεπτά πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση.
19:29

19:30

19:31
Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "City Of Manchester".
19:34
3' Κόρνερ για την Σίτι, η εκτέλεση από τον Ντε Μπράινε. Καρφωτή κεφαλιά του Φερναντίνιο, με γροθιές απομακρύνει ο Αντριάν.
19:37
6' ΓΚΟΛ! Με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, ο Μόουζες νικάει τον Χαρτ και η Γουέστ Χαμ προηγείται με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι.
19:39
Αυτό είναι και το πρώτο τέρμα που δέχεται η Σίτι στην φετινή Premier League.
19:39

19:40
9' Χαμένη ευκαιρία για την Σίτι να ισοφαρίσει. Με τον Αντριάν εξουδετερωμένο και δύο παίκτες της Γουέστ Χαμ να τρέχουν να καλύψουν την εστία, ο Αγκουέρο κάνει ένα βιαστικό τελείωμα και αστοχεί.
19:44
15' Οι γηπεδούχοι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα τελευταία λεπτά και αυξάνουν την πίεση τους στην αντίπαλη περιοχή.
19:47

19:48
To γκολ του Μόουζες:
19:50
Ο Αγκουέρο μετά την χαμένη ευκαιρία του 9ου λεπτού:
19:51
20' Ο Οταμέντι διώχνει σε κόρνερ το γύρισμα του Τζένκινσον και πριν η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Σακό.
19:53
22' Κίτρινη κάρτα στον Λανσίνι για φάουλ στον Φερναντίνιο, σε προσπάθεια αντεπίθεσης της Σίτι.
19:56
25' Εξαιρετική διπλή αμυντική προσπάθεια του Ριντ επάνω στην Νάβας, που ήταν έτοιμος να εκτελέσει μέσα από την περιοχή.
20:02
31' ΓΚΟΛ! Κόρνερ για την Γουέστ Χαμ, η άμυνα της Σίτι δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Σακό από κοντά πετυχαίνει το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων στο ματς... 0-2!
20:05
Η Σίτι πίεζε για την ισοφάριση αλλά μια κακή αντίδραση της άμυνας της σε μια στημένη φάση, έφερε το δεύτερο γκολ της Γουέστ Χαμ στο "City Of Manchester".
20:06

20:11
40' Σπουδαία ευκαιρία για την Σίτι να μειώσει, αλλά ο Αντριάν εξ επαφής θα νικήσει δύο φορές τον Αγκουέρο, κρατώντας απαραβίαστη την εστία του!
20:12
42' Ο Μανγκαλά σταματά την ύστατη στιγμή τον Σακό, πριν ο τελευταίος εκτελέσει για το 0-3!
20:14
Το twitter της Σίτι για την διπλή επέμβαση του Αντριάν στο 40':
20:17
45+2' ΓΚΟΛ! Ο Ντε Μπράινε πήρε την πάσα από τον Αγκουέρο και εκτός περιοχής με το δεξί σημάδεψε χαμηλά στην δεξιά γωνία του Αντριάν, μειώνοντας σε 1-2 για την Σίτι.
20:18

20:20
45+4' Κίτρινη κάρτα στον Ομπιάνγκ για σκληρό φάουλ επάνω στον Τουρέ.
20:20
Μόλις μία φορά στην Premier League, η Σίτι έχει νικήσει παιχνίδι που βρέθηκε πίσω με δύο γκολ διαφορά, 22 χρόνια πριν!
20:21
Ημίχρονο στο Μάντσεστερ, η Γουέστ Χαμ προηγείται με 2-1 της Σίτι.
20:36
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ανάμεσα σε Σίτι και Γουέστ Χαμ.
20:37
To 2ο γκολ της Γουέστ Χαμ στο ματς:
20:39
Ντεμιτσέλις αντί Μανγκαλά στο παιχνίδι. Η αλλαγή έγινε με την έναρξη της επανάληψης.
20:39

20:40
50' Η Σίτι πιέζει για την ισοφάριση από το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Δύο συνεχόμενα κόρνερ περνάνε ανεκμετάλλευτα για τους γηπεδούχους.
20:44
54' Κίτρινη κάρτα στον Κολάροβ για φάουλ πάνω στον Μόουζες, σε προσπάθεια αντεπίθεσης της Γουέστ Χαμ.
20:45
55' Ο Αντριάν σταματάει σε τετ-α-τετ τον Τουρέ!
20:47

20:48
58' Ο Σακό από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή προσπάθησε να πλασάρει με μια επαφή, αλλά σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για την Γουέστ Χαμ.
20:49

20:51
60' Ο Αντόνιο στο ματς, περνάει εκτός ο Μόουζες.
20:52

20:55
65' Ακόμη μια σωτήρια επέμβαση του Αντριάν, η Σίτι εντείνει διαρκώς την πίεση της!
20:56
66' Μπονί αντί Στέρλινγκ στο παιχνίδι. Κακό ματς από τον νεαρό Άγγλο φορ, σωστά αντικαταστάθηκε.
20:57

20:59
68' Κόρνερ για την Σίτι, μετά από κόντρα του Ριντ σε προσπάθεια του Τουρέ μέσα από την περιοχή.
21:00
70' Γέλαβιτς αντί Λανσίνι στο ματς.
21:01

21:04

21:07
75' Ίδια η εικόνα του αγώνα από τις αρχές της επανάληψης. Η Σίτι πιέζει αφόρητα για την ισοφάριση, η Γουέστ Χαμ αμύνεται ηρωικά.
21:08
Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Μπίλιτς έχει κερδίσει εκτός έδρας Άρσεναλ και Λίβερπουλ, το ίδιο επιχειρεί σήμερα απέναντι και στην Μάντσεστερ Σίτι!
21:11
Συμπληρώθηκαν 80 λεπτά στην αναμέτρηση, πάντα στο 1-2 για την Γουέστ Χαμ.
21:11
81' Ο Τόμκινς βάζει την κόντρα στην κεφαλιά του Μπονί, 13ο κόρνερ για την Σίτι στο παιχνίδι. Περνάει όμως ανεκμετάλλευτο.
21:14
84' Ιχεανάτσο αντί Κολάροβ στο ματς.
21:15
85' Ο Τζένκινσον αφήνει την θέση του στον Κόλινς.
21:16
85' Μεγάλη απόκρουση του Αντριάν σε κεφαλιά του Οταμέντι!
21:18

21:19
89' Σουτ του Παγιέτ, σε κόρνερ ο Χαρτ!
21:20
Μπήκαμε στο 90ο λεπτό, ακόμη πιο κοντά στη νίκη η Γουέστ Χαμ.
21:24
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, μπήκαμε στο δεύτερο από αυτά.
21:25
Τέλος! Η Γουέστ Χαμ υποχρεώνει την Σίτι στην πρώτη της φετινή ήττα και μάλιστα μέσα στο "City Of Manchester".
21:26
Τα "σφυριά" λοιπόν, μετά τις έδρες των Άρσεναλ και Λίβερπουλ, άλωσαν και αυτή της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μέχρι σήμερα δεν είχε δεχθεί ούτε γκολ στο πρωτάθλημα.
21:27
Μόουζες στο 6' και Σακό στο 31' έκαναν το 0-2, με τον Ντε Μπράινε να μειώνει σε 1-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
21:28
Στην επανάληψη η Σίτι πίεσε αφόρητα την εστία της Γουέστ Χαμ, ωστόσο δεν βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης, καθώς έπεσε και επάνω στον εξαιρετικό Αντριάν.