2η αγ.: Γκολ ο Γιανουζάι, "δύο στα δύο" η Γιουνάιτεντ

Το πρώτο γκολ του Αντνάν Γιανουζάι από τον Απρίλιο του 2014 χάρισε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Άστον Βίλα και κατ' επέκταση τη δεύτερη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πρωταθλήματος.

Γιανουζάι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η εξαιρετική παράδοση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Βίλα Παρκ" συνεχίστηκε (σ.σ. η τελευταία ήττα της είχε σημειωθεί τον Αύγουστο του 1995), καθώς επικράτησε 1-0 της Άστον Βίλα .

Εν αντιθέσει με το εναρκτήριο ματς της σεζόν κόντρα στην Τότεναμ, ο Λουίς φαν Χάαλ προτίμησε τον Αντνάν Γιανουζάι αντί του Άσλεϊ Γιανγκ πίσω από τον Γουέιν Ρούνεϊ και τελικά δικαιώθηκε.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέγραψε ποσοστό κατοχής άνω του 60% στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην πρώτη τελική της προς την εστία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Έπειτα από συνεργασία με τον Λουκ Σο, ο Χουάν Μάτα προώθησε ιδανικά την μπάλα στον καλυπτόμενο Γιανουζάι, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε από τον Ιντρίσα Γκουέιγ, απέφυγε με εκπληκτική ντρίμπλα τον Μίκα Ρίτσαρντς, πλάσαρε και με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό.

Γιουνάιτεντ Γιανουζάι

Οι αμυντικοί των "κόκκινων διαβόλων" εξουδετέρωσαν με άνεση κάποιες ψηλοκρεμαστές μπαλιές των γηπεδούχων, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν περισσότερη δουλειά, απόρροια της ανεβασμένης διάθεσης των παικτών του Τιμ Σέργουντ.

Ο Φαν Χάαλ... δραστηριοποιήθηκε ύστερα από δύο αξιόλογες προσπάθειες των γηπεδούχων και έβαλε τους Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, Άντερς Ερέρα, προκειμένου να διαφυλάξει το ισχνό προβάδισμα.

Εν τέλει, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που έμελλε να απειλήσει στο τελευταίο ημίωρο με το πλασέ του Μέμφις Ντεπάι στο 73ο λεπτό, που πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπραντ Γκουζάν (εκπληκτική διαγώνια μπαλιά του Μάτα στην επίμαχη φάση).

Το γκολ του Γιανουζάι (29')

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Μπάκουνα, Ρίτσαρντς, Κλαρκ, Αμαβί, Βερτού (78' Σάντσες), Γκουέιγ, Γουέστγουντ, Αγιού, Αγκμπονλαχόρ, Σινκλέρ (59' Γκεστέντ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ρομέρο, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Κάρικ (60' Σβάινσταϊγκερ), Σναϊντερλέν, Μάτα, Ντεπάι (82' Γιανγκ), Γιανουζάι (60' Ερέρα), Ρούνεϊ.

17:00 Σάντερλαντ - Νόριτς 1-3

(88' Γουάτμορ - 26' Μάρτιν, 37' Γουίτακερ, 57' Ρέντμοντ)

17:00 Σουόνσι - Νιούκαστλ 2-0

(9' Γκομίς, 52' Αγιού)

17:00 Τότεναμ - Στόουκ 2-2

(19' Ντάιερ, 45'+2 Σαντλί - 78' πέν. Αρναούτοβιτς, 83' Ντιουφ)

Οι συνθέσεις των υπολοίπων αγώνων

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Στεκέλενμπουργκ, Σοάρες, Φόντε, Γιοσίντα, Τάργκετ, Ντέιβις (79' Γουόρντ Πρόουζ), Γουανιάμα, Τάντιτς (46' Ρομέου), Μανέ, Λονγκ (72' Ροντρίγκες), Πελέ

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Γκάλογουεϊ (88' Μπράουνινγκ), Μακάρθι, Μπάρι, Κονέ (80' Νέισμιθ), Μπάρκλεϊ, Κλέβερλι, Λουκάκου (89' Ντεουλοφέου)

Γουέστ Χαμ (4-1-2-1-2): Αντριάν, Τζένκινσον, Ρέιντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Όξφορντ (46' Ομπιάνγκ), Νομπλ, Κουγιατέ (76' Λανσίνι), Παγέ, Σάρατε (83' Μαϊγκά), Σακό

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Ντε Λατ (66' Μπεναλουάν), Χουτ, Μόργκαν, Σλουπ, Μαχρέζ (82' Φουχς), Κινγκ, Ντρίνκγουοτερ, Ολμπράιτον, Βάρντι, Οκαζάκι (62' Καντέ)

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Σέλβεϊ, Αγιού (72' Ντάιερ), Σίγκουρντσον (86' Μπρίτον), Μοντέρο (77' Ράουτλετζ), Γκομίς

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Γιάνμαατ, Μπεμπά, Κολοτσίνι, Χαϊνταρά, Ανίτα, Κόλμπακ, Σισοκό (46' Τέιλορ), Βαϊνάλντουμ, Ομπερτάν (82' Μίτροβιτς), Σισέ (54' Άαρονς)

Σάντερλαντ (4-4-2): Παντιλιμόν, Τζόουνς, Κοάτες, Καμπούλ, Φαν Άανχολτ, Λάρσον (46' Γκράχαμ), Κάτερμολ, Εμβιλά, Λενς, Φλέτσερ (70' Γουάτμορ), Ντεφό

Νόριτς (4-2-3-1): Ρούντι, Γουίτακερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Ντόρανς, Τετέ, Ρέντμοντ (83' Ο' Νιλ), Χούλαχαν (62' Τζόνσον), Χόσον, Τζερόμ (68' Γκράμπαν)

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Μέισον (69' Μπεναταλέμπ), Ντεμπελέ, Σαντλί, Έρικσεν, Κέιν (64' Λαμέλα)

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Τζόνσον, Κάμερον, Μουνιέσα, Πίτερς, Φαν Χίνκελ (59' Άιρλαντ), Γουίλαν, Γουόλτερς (59' Χοσέλου), Αφελάι, Αρναούτοβιτς (90+1' Άνταμ), Ντιουφ

Γουότφορντ (4-2-3-1): Γκόμες, Νιομ, Πρεντλ, Κάθκαρτ, Άνια, Καπού, Μπεράμι, Λαγιούν (55' Αμπντί), Ιγκάλο, Χουράδο (84' Μπεργκούις), Ντίνι

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Μάιχιλ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Μπραντ, Μόρισον, Φλέτσερ, Γιάκομπ, Γκάρντνερ (62' Ροντόν), Λάμπερτ (69' Μακλίν), Μπεραΐνο (90' Μακμάναμαν)

21:34
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Βίλα Παρκ" μεταξύ της Άστον Βίλα και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ανοίγει την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Premier League.
21:36

Άστον Βίλα:
Γκουζάν, Μπάκουνα, Ρίτσαρντς, Κλαρκ, Αμαβί, Βερτού, Γκουέιγ, Γουέστγουντ, Αγιού, Αγκμπονλαχόρ, Σινκλέρ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Κάρικ, Σναϊντερλέν, Μάτα, Ντεπάι, Γιανουζάι, Ρούνεϊ.
21:38
Η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μπόρνμουθ την 1η αγωνιστική, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το ίδιο σκορ της Τότεναμ στο "Ολντ Τράφορντ".
21:39
Με την ίδια ενδεκάδα οι γηπεδούχοι, με μία αλλαγή οι φιλοξενούμενοι (Αντνάν Γιανουζάι αντί Άσλεϊ Γιανγκ).
21:40
Το νέο απόκτημα της Άστον Βίλα, ο Ανταμά Τραορέ, θα παρακολουθήσει το ματς από τις εξέδρες.
21:46
Σέντρα στο ματς.
21:49
Ο Ανταμά Τραορέ χειροκροτήθηκε θερμά από τους φίλους της Άστον Βίλα
21:50
Στατιστικό: Η Γιουνάιτεντ μετρά 12 νίκες και 7 ισοπαλίες στις τελευταίες 19 επισκέψεις της στο "Βίλα Παρκ".
21:51
Η τελευταία επικράτηση της Άστον Βίλα καταγράφηκε τον Αύγουστο του 1995 με 2-1, στην αναμέτρηση που ο Ντέιβιντ Μπέκαμ σημείωσε το παρθενικό του γκολ στην Premier League.
21:54
Οι "κόκκινοι διάβολοι" άρχισαν με τον Γουέιν Ρούνεϊ στην κορυφή και πίσω του τους Αντνάν Γιανουζάι, Μέμφις Ντεπάι, Χουάν Μάτα.
21:54
Ο Λουίς φαν Χάαλ ελπίζει ότι η ομάδα του θα καταγράψει περισσότερες τελικές προς την εστία συγκριτικά με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στην Τότεναμ (σ.σ. μόλις μία).
21:58
Τίποτα αξιοσημείωτο στο πρώτο τέταρτο, μοιρασμένο ματς.
22:01
16ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Σναϊντερλέν κάνει την προβολή και στέλνει την μπάλα άουτ.
22:05
H αναμέτρηση διεξάγεται απόψε, κατόπιν αιτήματος της αστυνομίας για λόγους ασφαλείας, επειδή το Σάββατο (15/8) θα πραγματοποιηθεί μία πορεία ακροδεξιών στο Μπέρμιγχαμ.
22:05
20ό λεπτό: Οι κόντρες ευνοούν τον Ντεπάι, αλλά ο Γκουζάν επιχειρεί έξοδο και με τολμηρό τάκλιν απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή του.
22:06
Τελευταία φορά που διεξήχθη αγώνας της Premier League ημέρα Παρασκευή ήταν στις 16 Απριλίου 2004, όταν η Άρσεναλ επιβλήθηκε 5-0 της Λιντς.
22:13
ΓΚΟΛ! Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (29ο λεπτό): Συνεργασία Σο-Μάτα από αριστερά, ο Ισπανός δίνει ωραία στον Γιανουζάι, εκείνος αποφεύγει ιδανικά τον Ρίτσαρντς, σουτάρει, η μπάλα βρίσκει στον Κλαρκ, το αριστερό δοκάρι και εν τέλει τα δίχτυα του Γκουζάν.
22:16
Στατιστικό: Ο Γιανουζάι έφτασε τα πέντε γκολ στην Premier, ενώ το αποψινό ήταν το πρώτο από τις 5 Απριλίου 2004.
22:18
Η Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή και στην πρώτη τελική της προς την εστία ευτύχησε να προηγηθεί.
22:19
Τελικές: 0-5
Προς την εστία: 0-1
22:23
Ο Γκουέιγ χάνει τον Γιανουζάι, ο Μάτα περνά μία δύσκολη πάσα και το 0-1 είναι γεγονός
22:24
38ο λεπτό: Ο Ρίτσαρντς ζητά πέναλτι για τράβηγμα από τον Νταρμιάν σε εκτέλεση κόρνερ, ο διαιτητής δεν συγκινείται.
22:49
48ο λεπτό: Λάθος γύρισμα του Μάτα, ο Αγιού σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.
22:49
Ο Μάτα ζητά συγγνώμη από τους συμπαίκτες του.
22:55
Πιο απειλητική η Άστον Βίλα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:56
55ο λεπτό: Kόρνερ από αριστερά, ο Αγκμπονλαχόρ παίρνει την κεφαλιά και ο Ρομέρο μπλοκάρει.
22:59
59o λεπτό: O Γκεστέντ στη θέση του Σινκλέρ.
23:01
60ό λεπτό: O Ερέρα στη θέση του Γιανουζάι και ο Σβάινσταϊγκερ σ' εκείνη του Κάρικ.
23:02
Ο Φαν Χάαλ ενισχύει την ανασταλτική του λειτουργία, δεδομένου ότι η Άστον Βίλα έχει βελτιωθεί στο δεύτερο μέρος.
23:09
Μία άτυχη στιγμή του Νταβίντ ντε Χέα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης πριν από το ματς
23:10
69ο λεπτό: Kακή εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
23:12
71o λεπτό: Kίτρινη στον Αγιού για θέατρο.
23:14
73ο λεπτό: Υπέροχη διαγώνια μπαλιά του Μάτα, ο Nτεπάι πλασάρει, αστοχεί για λίγα εκατοστά και χάνει κλασική ευκαιρία για να σκοράρει.
23:14
74ο λεπτό: Kίτρινη στον Ερέρα.
23:19
78ο λεπτό: Συρτό σουτ του Ντεπάι, ο Γκουζάν πέφτει και μπλοκάρει.
23:19
78ο λεπτό: O Σάντσες στη θέση του Βερτού.
23:23
82ο λεπτό: O Γιανγκ στη θέση του Ντεπάι.
23:33
Αγκαλιά με τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.